Mniej znane miejsca w Polsce, które warto zwiedzić

Wisła, Bałtyk, Odra, Warta, Tatry czy inne, piękne miejsca, co roku przyciągają setki turystów z całego kraju. No właśnie, skoro mowa o turystach, wielu z nas coraz częściej podczas wakacyjnego urlopu chce uniknąć masowego zgiełku. Jeszcze inną kwestia jest fakt, że lubimy odkrywać nowe miejsca. Takie, które nie są tak znane na co dzień, co nie oznacza, że mniej urokliwe – wprost przeciwnie. 


Rzeki, rzeczki, łąki, jeziora…

Dolina Baryczy znajduje się na nizinach, a konkretnie na terenie dwóch województw – Dolnośląskim i Wielkopolskim Jest to miejsce, w którym zbierają się wody spływających rzeczek i strumieni. Sama dolina aż od ośmiu wieków wykorzystywana jest do hodowli ryb. Całość prezentuje się zjawiskowo, tym większy podziw, że teren ukształtował się w większości siłami natury. Samo miejsce charakteryzuje się urokliwymi szlakami, możliwością spływów kajakowych czy 23-kilometrową trasą przełajową. 

Przełom Białki i Gorce – jest to rzeka, płynąca ogromnym strumieniem, która wbija się swobodnie pomiędzy skały gór. Widok jest o tyle zachwycający, że wyraźna jest tu nie tylko spieniona woda, ale i widok na najpiękniejsze góry u podnóża Tatr. Oprócz tego, miejsce charakteryzuje się szlakami, które zachęcają do pieszych wędrówek.

Przylądek Stilo – jak doskonale wiemy, Bałtyk znany jest m.in. z latarni morskich, dlatego aż dziwne, że jedna z nich wciąż jest tak mało znana, a mowa tu o przylądku Stilo, który znajduje się nieopodal Łeby. To właśnie tam odnajdziemy jedną z najpiękniejszych latarni morskich nad Bałtykiem, tym samym miejsce to zaliczane jest do najciekawszych w Polsce.

„Sudeckie Bieszczady”, czyli miejsce znajdujące się w Górach Bialskich. A konkretnie mowa tu o dzikim lesie (Puszcza Śnieżnej Białko), w którym kwitną tu ogromne, 200-letnie jawory. Jako ciekawostkę warto dodać, że miejsce to niegdyś stanowiło kryjówkę m.in. dla kłusowników. Dziś jest to idealna lokalizacja dla tych, którzy chcą zaznać odrobiny ciszy i spokoju.

Wyspa Wolin – polecana osobom, które w wakacje lubią poznawać ciekawe, historyczne wątki. Znajduje się tu bowiem grodzisko, gdzie w czasie prac archeologicznych odnaleziono tysiącletnie, arabskie dirhamy. Z pewnością atrakcją turystyczna jest możliwość wybicia sobie kopii monety na pamiątkę.

Jezioro Drawsko – to opcja dla amatorów pływania, rejsów, a nawet wędkowania. Jezioro Drawsko jest drugie pod względem głębokości w Polsce. Otaczają je szlaki turystyczne, zachęcające do wypoczynku – także aktywnego.

Z noclegami nie ma problemu   

Choć wyżej wspomnieliśmy o tym, że miejsca te nie są tak oblegane przez turystów, jak Kołobrzeg czy Zakopane, to jednak przez swoją rosnącą popularność nie brakuje tu baz noclegowych, które pozwolą na odwiedzanie tych uroczych zakątków. Co więcej, poprzez możliwość rezerwacji przez internet, mamy jeszcze lepszą komunikację z wybranymi punktami. Serwisy, z których możemy korzystać to www.booking.com,  www.airbnb.pl. Warto na przyszłość zdobyć bezpośredni numer do właściciela upatrzonej przez nas lokalizacji, bądź podpytać znajomych o referencje i kontakt - omijamy wtedy pośrednika, co może skutkować obniżeniem ceny przynajmniej o jego prowizję. 

Autor: Anna Dydymska