Migrena - z nią można walczyć

Dokucza ludziom na całym świecie, choć częściej odnotowuje się ją w przypadku kobiet. Mowa o migrenie, która niestety nie ma konkretnych przyczyn, a co gorsza nie można jej wyleczyć, a jedynie załagodzić nieprzyjemne objawy. Problem choć tak znany, warto dowiedzieć się jednak o nim nieco więcej. 

Migrena – przyczyny i objawy

Jak już wyżej zostało wspomniane do tej pory specjalistom nie udało się określić jednoznacznej przyczyny migreny. Migrena fachowo określana jest jako napięciowy ból głowy. Przez wiele lat sądzono, że migrena związana jest ze wzmożonym napięciem czaszki. W związku z tym prowadzone są liczne badania naukowe, które mają pomóc ustalić, czy wspomniane napięcia czaszki są jedynie konsekwencją bliżej nieokreślonej przyczyny, czy oddzielną jednostką chorobową.

Nie ma konkretnych przyczyn migreny. Mamy jednak czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Do takich przykładów zalicza się m.in. silny stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia(posiłki, niewłaściwa dieta), nadużywania alkoholu, czy brak aktywności fizycznej. Na podstawie tych informacji więc można stwierdzić, że dziś na całym świecie na migrenę narażona może być średnio co druga osoba. Kolejną kwestią jest pogarszający się wzrok, który może nie być efektem konkretnej wady, a zbyt dużej ilości czasu spędzanej przed komputerem, co również określa się jako problem cywilizacyjny XXI wieku. W związku z tym przy częstych bólach migrenowych warto wybrać się po poradę do okulisty.

Jeśli chodzi o same objawy migreny to te mają również silny związek ze wzrokiem. Zazwyczaj bowiem pierwsze symptomy dolegliwości to pogarszający się wzrok (tzw. mroczki przed oczami), a w niektórych przypadkach niemal całkowita utrata wzroku. Mogą pojawić się również drętwienia twarzy, kończyn, a także ich częściowy paraliż. Do charakterystycznych „dodatkowych” objawów zalicza się też często nudności i wymioty. W szczególnych przypadkach odnotowany także zaburzenia, czy utratę świadomości. Po ustąpieniu powyższych objawów zwykle pojawia się ból głowy, który również może przybierać różną postać – od silnego (tętniącego) bólu głowy, poprzez te atakujące jedną z jej części, aż po dwie. Mogą pojawić się również bóle ze stopniowym nasileniem.

Leczenie migreny

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że do tej pory nie podano konkretnej przyczyny migreny. To też nie ma leku, który zlikwidowałby przyczynę, a jedynie załagodził nieprzyjemne objawy. Zgłaszając się do lekarza ten przepisze Ci sprawdzone środki farmakologiczne głównie zawierające paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetyliosalicylowy. W przypadku nawet najbardziej łagodnych środków należy pamiętać, by nie przekraczać spożycia zalecanej dawki. Jeżeli oprócz bólu głowy występuje któryś z wyżej wymienionych objawów to warto zgłosić się od razu do lekarza. Kolejna kwestia to wypoczynek i zdrowy sen, który jest najlepszym lekarstwem niemal na wszystko, w tym także na migrenę. Ważne, by zadbać o to, aby w danym pomieszczeniu było cicho i z jak najmniejszą ilością światła. Możesz także stosować zimne okłady, a także delikatnie ucisnąć tętnice skroniową po stronie bólu.

Autor: Anna Dydymska