Masz zmodyfikowane auto? Sprawdź co z jego ubezpieczeniem!

Są ludzie, dla których samochód to coś więcej niż tylko sposób na szybkie przemieszczanie się. Potrafią oni wydać krocie, by ich cacko miało lepsze osiągi i ładniejszy wygląd. Planując tuning samochodu trzeba być przygotowanym na to, że wszelkie koszty z tym związane będą bardzo wysokie.

A co jeśli zdarzy się wypadek, a my nie zgłosiliśmy modyfikacji ubezpieczycielowi? Warto pomyśleć o tym zaraz po podrasowaniu auta.


Zbieraj wszystkie dowody zapłaty Najważniejsze, by przechowywać wszystkie faktury, rachunki i inne dowody zakupu części i ich montażu. Najlepiej od razu udać się z nimi do ubezpieczyciela i zwiększyć ochronę pojazdu. Jeśli jednak nie zdążyłeś rozszerzyć polisy i w międzyczasie stałeś się ofiarą wypadku, przedstaw zebrane dokumenty podczas wizyty rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Staną się one bezpośrednim dowodem w postępowaniu likwidacyjnym.  

A co w sytuacji, gdy rachunki potwierdzające tuning gdzieś się zawieruszyły? Nic straconego! W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za dodatkową opłatą przygotuje niezależną wycenę. Dokument należy dołączyć do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że na późniejszym etapie można dochodzić zwrotu kosztu takiej usługi.


Ubezpieczenie AC dla samochodu po tuningu


Informacje o przeróbkach trzeba zgłosić ubezpieczycielowi już podczas zakupu polisy, ponieważ pozwoli to lepiej oszacować wartość auta. Jeśli wprowadzisz modyfikacje w późniejszym czasie, zabierz faktury i udaj się do firmy ubezpieczeniowej celem sporządzenia nowej wyceny.

Niestety w parze z tuningiem idzie wzrost składki ubezpieczeniowej. Wynika to z tego, że zazwyczaj modyfikowane części są droższe od oryginalnych. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku nie ucierpi na tym nasz portfel.


A co, gdy auto po tuningu spowoduje wypadek?


Oczywiście nie ma to wpływu na decyzję o wypłacie odszkodowania. Jeśli jednak w trakcie obowiązywania umowy wymienimy np. silnik na mocniejszy, ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę, uwzględniając większe ryzyko wypadku.

Na rynku znaleźć można specjalistyczne polisy dla samochodów zmodyfikowanych, np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/modified-car-insurance/. W tej chwili jest to najkorzystniejsza opcja dla aut po tuningu, która zabezpiecza interes właściciela takiego pojazdu, nie narażając go na płacenie zbyt wysokiej składki ubezpieczeniowej.