Małe pomieszczenia to nie problem

W przypadku dużych domów, mieszkań prawdopodobnie pomysłów z urządzaniem ich wnętrz nie brakuje. Co innego w przypadku małych pomieszczeń, tu zwykle pojawia się problem. Bo jak połączyć własny styl, z optycznym powiększeniem tak, by można było wstawić coś więcej, niż tylko krzesło i mały stolik? Postanowiliśmy przedstawić kilka prostych trików, dzięki którym zawsze chętnie wrócisz do swojego małego pomieszczenia. 

Po pierwsze – odpowiedni kolor

Nie od dziś wiadomo, że pastelowe barwy nie tylko są doskonałym dopełnieniem, zacierają mankamenty danego pomieszczenia, ale i przede wszystkim optycznie powiększają całe pomieszczenie. Warto więc postawić na takie barwy jak: biel, beż, czy gołębie szarości. Unikać należy jednak: czerwieni, fioletu, zieleni (zwłaszcza ciemnej), czy granatu. W przypadku urządzania wnętrz niezwykle istotny jest odpowiedni wygląd podłogi – tu liczy się głównie konsekwencja. To znaczy? W całym domu, bądź mieszkaniu powinien dominować jeden typ materiału (np. drewno, czy kafle). Przestrzenią w pomieszczeniu doskonale operuje też odpowiednie oświetlenie. W tym wypadku. Pomocne mogą okazać się kinkiety, czy punktowe lampy halogenowe. Można je zamontować np. we wnękach ścian, czy na suficie.

Dodatki – małe, czy kluczowe?

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że małe pomieszczenie to nie tylko puste ściany, podłoga i światło, bo przecież całość dopełniają meble. Zatem jak urządzić pokój, by go nie zagracić, a jednocześnie by zmieściły nam się w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy? Kochasz książki, filmy DVD? W rogu ściany możesz ustawić jeden, większy regał na którym będzie można ustawić całą kolekcje. Jeśli chodzi o kanapę to nie zaleca się ustawianie jej pod samą ścianą, a delikatnie wysunąć ją na środek, dopełnieniem może być np. mały stolik i dwa krzesła. Co więcej na parapecie możesz ustawić sobie 1-2 małe doniczki z kwiatami, dzięki czemu pomieszczenie zyska dodatkowe dopełnienie. Pamiętaj również, by Twoje meble dobrze komponowały się z resztą pod względem barw. Zatem do białych ścian idealnie nadaje się wspomniany beż, lub delikatny brąz.

Mała łazienka może być funkcjonalna

Łazienka powinna być przede wszystkim praktycznym pomieszczeniem, co nie oznacza, że nie można jej nadać swojego stylu – wprost przeciwnie! Jak się okazuje trikiem na optyczne powiększenie łazienki jest… lustro! Najlepiej większe, ustawione w centralnym punkcie pomieszczenia. Jeśli chodzi o ściany to należy zrezygnować głównie z kafli z dużymi wzorami, w zamian można zastosować fototapetę. Jeśli chodzi o oświetlenie to centralne, duże warto zastąpić mniejszymi, punktowe. W tym wypadku liczy się, aby odpowiednio podkreślić najważniejsze miejsca w Twojej łazience. Dobrze, przechodząc do dodatków potrzebnych do codziennego funkcjonowania w łazience. Wiele osób nadal myśli, że musi rezygnować z powodu małej łazienki z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Tymczasem może to się okazać zupełnie niepotrzebne. Wystarczy wybrać wannę mniejszych rozmiarów, odpowiednio ją ustawić (podobnie jak meble w pokoju nie pod samą ścianą), a Twoja łazienka zyska nie tylko urok, ale i wielkość, a co najważniejsze funkcjonalność.

Autor: Anna Dydymska