Kwiaty dla Twojego zdrowia

Kwiaty doniczkowe – wszyscy je kochamy, są idealnym dopełnieniem każdego pomieszczenia, nadając mu dodatkowy, przyjemny zapach. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kwiaty są odpowiednie dla naszego zdrowia, a ściślej są rodzaje kwiatów doniczkowych, które są szczególnie wskazane dla naszego zdrowia. W związku z tym postanowiliśmy powiedzieć o nich nieco więcej.


Które kwiaty najlepiej postawić w swoim domu?

O jako pierwszym warto wspomnieć jaśmin lekarski. Jak sama nazwa może sugerować pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, przede wszystkim działając relaksująco i antydepresyjnie. Co więcej – doskonale pachnie w czasie kwitnienia.

Drzewka, zarówno pomarańczowe, jak i cytrynowe działają podobnie jak wyżej wspomniany jaśmin lekarski. Co więcej jednocześnie działają uspokajająco, jednocześnie poprawiając koncentracje. Doskonale sprawdzają się w przypadku lęków, a także np. tremy przed ważnym wystąpieniem. Podobnie względem zdrowia psychicznego, w tym zaburzeń lękowych, czy depresyjnych działają również gardenie, czy pelargonie.

Aloes drzewiasty – posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie. Ale także pomaga w wielu przypadkach zregenerować organizm, oczyszcza pomieszczenie z bakterii, wirusów i grzybów. Ten kwiat przyspiesza również gojenie się ran, oparzeń, czy owrzodzeń. Aloes drzewiasty stosowany jest także w przypadku grzybic, czy kurzajek. Roślina ta również dba o naszą urodę – maseczki z aloesu drzewiastego poprawiają wygląd cery.

Sansewieria – inaczej określana jako wężownica. Jest bardzo odporna na różne warunki atmosferyczne, a w swoich właściwościach przede wszystkim doskonale oczyszcza powietrze głównie z takich substancji jak formaledyhd, czy benzen. Podobną rolę odgrywa skrzydłowiat. W grupie kwiatów tzw. „oczyszczaczy powietrza” można zaliczyć gerbery, które usuwają z pomieszczenia zbędne toksyny, ale i odpowiednio je nawilżają i dotleniają. Ze szkodliwych substancji doskonale oczyszcza też palma koralowa, która na dodatek nada Twojemu pomieszczeniu egzotyczny wygląd.

Jeśli masz w domu komputer, czy innego rodzaju urządzenie elektroniczne to warto mieć przy sobie Żroślichę, która oczyszczając powietrze z toksyn wydobywających się z tych urządzeń dba o podrażnienia błon śluzowych, oraz skóry.

Jeżeli dopadła Cię np. infekcja wirusowa to możesz zdecydować się na Nefrolepis, który ma bardzo dobry wpływ na układ oddechowy, ponadto zapobiegają podrażnienia oczu, nosa i gardła.

Jeśli palisz papierosy, lub w Twoim domu mieszkają palacze to pomocny może okazać się figowiec, który usuwa toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Wyżej wymieniliśmy sobie rodzaje kwiatów, które mają bardzo korzystny wpływ zarówno na zdrowie, jak i środowisko. Należy jednak pamiętać o tym, że o kwiaty doniczkowe należy przede wszystkim odpowiednio zadbać. W związku z tym potrzebna jest nie tylko odpowiednia porcja światła, wilgotność powietrza, ale i często dodatkowe środki chemiczne, dzięki którym dłużej zachowają swoje działanie, doskonały zapach, jak i naturalny wygląd.

Autor: Anna Dydymska