Kupujesz używane auto? Sprawdź, jak sfinalizować transakcję

Przeglądając portale ogłoszeniowe natrafiłeś na wymarzone auto. Zdążyłeś już umówić się z jego właścicielem, obejrzeć dokładnie pojazd, a nawet przemyśleć jego zakup. Jesteś zdecydowany. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko podpisać umowę, zarejestrować samochód, wykupić ubezpieczenie i odwiedzić urząd skarbowy. Wydaje się, że to już ostatnia prosta, ale jakiekolwiek niedopatrzenie na tym etapie może mieć fatalne w skutkach konsekwencje.

Jak sfinalizować zakup samochodu? 


Do wyboru masz trzy opcje: rachunek, fakturę lub podpisanie umowy. Unikaj tzw. umowy na Niemca. Jest ona coraz rzadziej spotykana, ale nadal funkcjonuje. W przypadku jej zawarcia co prawda bez problemu załatwisz wszystkie formalności, jednak jeśli w przyszłości wyjdą na jaw problemy natury technicznej lub formalnej, nie będziesz miał podstaw do dochodzenia swoich praw.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest faktura VAT lub tzw. faktura marża. Jeśli jednak chodzi o fakturę marża, dopilnuj, by zostały uregulowane kwestie związane w podatkiem. W przeciwnym razie odsetki narosną, a uregulowanie niezapłaconego podatku mocno uderzy Cię po kieszeni.


Zakup auta u osoby prywatnej

Jeśli kupujesz auto z pierwszej ręki, sporządźcie tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, po jednej kopii dla każdej ze stron. Nie zapomnij jednak odwiedzić skarbówki celem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przed podpisaniem umowy koniecznie zweryfikuj autentyczność danych, porównując je z tymi wpisanymi w dowodzie osobistym. Kupując auto zza granicy poproś o wgląd do dowodu opłacenia akcyzy.


Co dalej?


Teraz czeka Cię wizyta w urzędzie komunikacji, pod warunkiem, że samochód ma ważne ubezpieczenie OC i badanie techniczne. Sytuacja mocno się komplikuje, gdy samochód nie ma ważnego przeglądu ani OC. Wtedy trzeba zawieźć go na lawecie do SKP lub postarać się o tymczasowe tablice rejestracyjne. 

Od razu po zakupie pojazdu warto też zaopatrzyć się w pakiet ubezpieczeń, w skład którego wchodzi AC, Assistance i NNW, który zapewni nam ochronę podczas jazdy. Lepiej dmuchać na zimne i od razu zainwestować w ochronę, by radości z zakupu nowego auta nie odebrała nam przykra niespodzianka.