Kształtowanie opinii publicznej na twitterze - kto za tym stoi?

Wczoraj pisaliśmy o dziennikarzach, którzy dostarczają światu bardziej lub mniej kontrowersyjnych opinii na tematy polityczne, a ich polem działania są przede wszystkim media społecznościowe.

Postanowiliśmy poszukać dalej. Przejrzeliśmy twittera, ulubione pole rodzimych publicystów, żeby poznać gwiazdy i opiniotwórczych dziennikarzy obywatelskiego komentatorstwa politycznego. Docierają do tysięcy odbiorców, są na bieżąco i to u nich rozpoczynają się polityczne dyskusje. Niektórzy z nich social media wykorzystali do zbudowania grupy odbiorców, a dalszą aktywność komentatorską uprawiają w platformach opinii lub na blogach. Przeczytajcie i obserwujcie! 


@galopujacymajor


Silna krytyka rządzących, celne riposty - wymierzone także w opozycję. Kiedy zniknął z sieci pisały o tym portale opinii. Na co dzień na blogu galopujacymajor.wordpress.com postuje wyczerpujące analizy polityczne pod hasłem "Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono".


@eryk_mistewicz


Doradca polityczny, dziennikarz, publicysta. Na twitterze obserwuje go prawie 39 tysięcy odbiorców. Prezes Instytutu Nowych Mediów. Rzetelne opinie z najlepszej szkoły dziennikarstwa. Publikuje w portalu wszystkoconajwazniejsze.pl.


@katarynaaa


51 tysięcy obserwatorów na twitterze. Bloguje na stronie kataryna.net. Jedna z najpopularniejszych blogerek-komentatorek politycznych. Wydawałoby się, że silnie wspiera partię rządzącą, dopóki nie zaczęła otwarcie prowadzić krytyki ich działań. Nazywana "jednym z filarów polskiego twittera".


@ISzafranska


Irena Szafrańska. Prawie 18 tysięcy obserwatorów na twitterze. Przez portal natemat.pl nazywana gwiazdą lub celebrytką polskiego twittera. Bywalczyni telewizji Republika. Cieszy się dużym poważaniem w prawicowych kręgach.


@pikus_pol


Prawie 22 tysiące obserwatorów na twitterze. Kiedy serwis zablokował mu konto, pisały o tym prawicowe media, a sam twitter ruszył na pomoc z hasztahiem @preczZcenzurąTT. Na twitterze enigmatyczny opis: "Człowiek ma małe potrzeby, reszta jest na pokaz",