Książki, które musi poznać twoje dziecko

Współczesne książki dla dzieci i młodzieży są pięknie ilustrowane, a wydawnictwa dbają o warstwę estetyczną, aby jak najbardziej przyciągnąć uwagę dziecka. Ale, chociaż nowości zdecydowanie uwodzą, to pozycje literackie, napisane dekady temu wywołują szybsze bicie serca wszystkich miłośników literatury – niezależnie od wieku.

1. O czym szumią wierzby, Grahame Kenneth

Antropomorficzne zwierzęta, które są bohaterami książki uczą wrażliwości na świat i otaczające nas podmioty nieczłowiecze. Wzruszająca i ponadczasowa.2. Dzieci z Bullery, Astrid Lindgren

Wspaniała szwedzka powieść o dojrzewaniu, przyjaźni i codzienności. Wzrusza i wciąga – wielokrotnie pojawia się na dziecięcych listach czytelniczych i powraca w dorosłym życiu, proponując już zupełnie inny odbiór fabuły.

3. Tajemniczy Ogród, Frances Hodgson Burnett

Tajemniczy ogród to historia, która ma wiele aspektów, niedostrzeganych przy odczytywaniu w najmłodszych latach. To powieść o samotności, zmaganiu się z chorobą, ale też nadziei, która w przypadku tej fabuły kryje się pośród roślinności.
4. Jeżycjada, Małgorzata Musierowicz

Seria literacka rozgrywająca się na poznańskich Jeżycach. Osadzona w realiach ówczesnego mieszczaństwa – bohaterami jest rodzina Borejków, która przechodzi przez różne etapy życia i wydarzenia. Każda książka przybliża jedną z postaci, a akcja fabuły rozgrywa się w ciągu kilku dni. Lektura, którą zapamiętuje się na całe życie.
5. Zapałka na zakręcie, Krystyna Siesicka

Seria Krystyny Siesickiej została napisana w latach 60., ale każda młoda osoba będzie w stanie odnaleźć w niej wątki, z którymi szybko się utożsami. W tej powieści główną bohaterką jest Mada, która przeżywa pierwsze miłosne fascynacje, rozczarowania i trudności związane z uczuciem. Doskonale wprowadza w życiowe dylematy.