Krakowska wystawa dla miłośników zabytków

Młodzieńcza zbroja Zygmunta Augusta i portret Stefana Batorego pędzla Marcina Kobera – to tylko nieliczne spośród obiektów, które od wtorku udostępni zwiedzającym Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Wystawę przygotowały dwa muzea miejskie: MHK i Muzeum Historyczne Budapesztu. „Od sześciu lat przygotowywaliśmy tę ekspozycję. Pokazuje ona, jak bardzo Kraków i Budapeszt są do siebie podobne, ile wspólnego mają historycznie, kulturowo, ekonomicznie" - mówił PAP węgierski kurator wystawy dr Karoly Magyar. 

W ub. r. ekspozycja „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu" była prezentowana w Muzeum Historycznym Budapesztu. W ciągu trzech miesięcy obejrzało ją ok. 40 tys. osób.

Setki obiektów w Pałacu Krzysztofory (siedziba MHK) obrazują życie codzienne, mieszczańskie, pałacowe, religijne, intelektualne średniowiecznych Krakowa i Budapesztu. Spore miejsce zajmują eksponaty militarne. 

Wśród cennych zabytków jest m.in. młodzieńcza zbroja polskiego króla Zygmunta II Augusta, wykonana z żelaza i złota. Obiekt należy do zbiorów Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Paradna cienka zbroja - jak czytamy w katalogu wystawy - została mistrzowsko wykuta i stanowi „prawdziwe dzieło sztuki płatnerskiej i pozostaje jednym z najwspanialszych przykładów zbroi ochronnej zgodnej z ówczesną modą, zapoczątkowaną w 1510 r. i popularną do połowy XVI w." 

Imponujący, wielkoformatowy portret Stefana Batorego pędzla Marcina Kobera (1583) trafił na ekspozycję dzięki życzliwości Muzeum Historyczno-Misyjnego Księży Misjonarzy w Krakowie. 

„Na wystawę udało się pozyskać wybitne dzieła sztuki. Rzadko w jednym miejscu, tak długo, można oglądać tyle ważnych obiektów" - powiedział dyrektor MHK Michał Niezabitowski. 

Jak ocenił wystawa pokazuje, że stereotyp „Polaka i Węgra, dwóch bratanków, i do szabli i do szklanki" jest uzasadniony i historycznie potwierdzony. 

MHK jest przekonane, że wystawa jest początkiem wieloletniej współpracy z Muzeum Historycznym Budapesztu. Niezabitowski chciałby, by kolejna wspólna wystawa obu instytucji pokazywała, w jaki sposób rodziły się nowoczesny Kraków i Budapeszt. 

Wystawa „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu" czynna będzie do 20 sierpnia. 

Patronat honorowy nad wystawą objęli prezydenci: Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Węgier Janos Ader.

Autor: Anna Adamska

Źródło: PAP