Każdy może posadzić drzewo w ramach programu "Po stronie natury"

Trwa dziewiąta edycja programu "Po stronie natury", w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami sadzi drzewa, aby chronić zasoby wody w Polsce. To wyjątkowa inicjatywa, do której mogą przyłączyć się wszyscy wrażliwi na kwestie ekologii. Wystarczy wziąć udział w akcji konsumenckiej lub odwiedzić jeden z pikników ekologicznych organizowanych w ramach programu.

"Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, bo to od nas zależy jaki świat zostawimy naszym dzieciom. To właśnie woda prosto z natury jest optymalna dla zdrowia, a drzewa pozwalają chronić jej zasoby. Dlatego w ramach programu ‘Po stronie natury’, wspólnie z partnerami i konsumentami, sadzimy drzewa. Troska o zdrowie naszych dzieci i przyszłych pokoleń jest dużą motywacją dla nas - dorosłych. W tym roku program prowadzony jest na niespotykaną dotąd skalę, tak aby w działania mógł włączyć się każdy" - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój.

W Polsce mamy trzy razy mniej wody pitnej niż wynosi średnia europejska. Chcąc chronić te cenne zasoby, partnerzy programu „Po stronie natury”: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Fundacja Ekologiczna Arka sadzą drzewa. To właśnie one zapewniają odpowiednią wierzchnią warstwę gleby. Dzięki temu woda jest przez nią wchłaniana i dociera do źródeł położonych pod ziemią. Z myślą o ochronie zasobów wodnych dla obecnych i przyszłych pokoleń partnerzy programu sadzą w tym roku kolejny, już 6 milion drzew.

Dzięki wyjątkowej akcji konsumenckiej, do programu może się przyłączyć każdy. Wystarczy wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na www.postronienatury.pl i zadedykować drzewo bliskiej osobie. W zamian za to doświadczeni leśnicy z Lasów Państwowych posadzą to drzewo w naszym imieniu. Nasadzenia odbywają się na specjalnie przygotowanym terenie w Nadleśnictwie Ujsoły i Mirosławiec. To, gdzie drzewo zostało posadzone będzie można zobaczyć na mapie dostępnej na stronie internetowej programu. 

Program „Po stronie natury” to również cykl pikników ekologicznych, na których można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za 10 plastikowych butelek. Na uczestników cyklu wydarzeń przygotowano liczne atrakcje i zabawy edukacyjne dające możliwość na poszerzenie wiedzy na temat ekologii. Dodatkowo w ramach programu, w aż 100 punktach, zlokalizowanych przed sklepami Biedronki na terenie całego kraju będzie można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za plastikowe butelki. 

"Do sadzenia drzew zachęca Martyna Wojciechowska - ambasadorka programu: Jestem po stronie natury nie tylko dla siebie - robię to przede wszystkim dla mojego dziecka. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa, mogła cieszyć się pięknem przyrody, żeby miała czystą wodę. Drzewa nie tylko produkują tlen, chronią przed suszami i powodziami, ale mają również wpływ na zasoby wodne. Dzięki drzewom mamy więcej czystej wody - my i nasze dzieci" - mówi Martyna Wojciechowska. 

Wszystkie informacje na temat programu znaleźć można na: www.postronienatury.pl 

O programie

Po Stronie Natury to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków. W ramach tegorocznej 9. edycji sadzimy kolejny, już szósty milion drzew. Edukujemy o roli, jaką drzewa odgrywają w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zapewnienie zasobów wody na przyszłość, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. We wspólne akcje angażujemy również konsumentów, bo nawet małe gesty mają wielkie znaczenie, i od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój oraz Partnerzy: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno -Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera ambasadorka - Martyna Wojciechowska.

Źródło: PAP
Autor: Anna Adamska