Jazda taxi w Polsce - ile kosztuje i dlaczego tak dużo?

W ostatnim czasie nie miałeś okazji jechać taksówką i nie wiesz ile teraz średnio kosztuje przejazd? W dzisiejszym artykule znajdziesz stawki za kilometr w największych polskich miastach. Zasada jest taka, że im większe miasto, tym wyższe ceny.

W dużych aglomeracjach funkcjonuje kilka lub kilkanaście firm taksówkarskich. Każda z nich chce pozyskać jak najwięcej klientów, dlatego ceny wszystkich oscylują wokół tej samej kwoty. Najczęściej wynosi ona 2 złote - u jednego przewoźnika zapłacisz więc 1,8 zł, a u innego 2,4 zł za kilometr jazdy. Firmy nie mogą narzucać zbyt wygórowanych cen, bo stracą klientów i wypadną z rynku.


Wyższa jakość usług bez zmiany cen


W dobie internetu taksówkarze muszą jeszcze bardziej dbać o standard usług niż kiedyś. Wzrasta popularność aplikacji mobilnych, dzięki którym można zamówić usługę przewozu, ale też zapłacić za przejazd. Zamawiając taxi online nie wybieramy na chybił trafił - mamy bowiem dostęp do opinii innych użytkowników, którzy w przeszłości skorzystali z usług wybranej firmy i kierowcy. Podróżujący biorą zatem pod uwagę szybkość realizacji zamówienia, czas oczekiwania na taksówkę, ale też jakość przejazdu i kulturę kierowcy. Im więcej negatywnych opinii ma dany kierowca, tym spada liczba chętnych na przejazd. Ceny jednak pozostają bez zmian, zarówno w przypadku „lepszych”, jak i „gorszych” taksówkarzy.


Koszty podróżowania taksówką


Niebagatelne znaczenie podczas wyboru przewoźnika ma średnia cena za przejazd. Każda firma taksówkarska ustala ją indywidualnie. Całkowity koszt podróży w dużej mierze zależy od ceny startowej. Najniższe opłaty na start naliczane są w Szczecinie i Radomiu - jest to 2 zł. W większych miastach takich jak Kraków i Warszawa ta sama opłata wynieść może nawet 10 złotych. Do podstawowej opłaty doliczyć trzeba jeszcze koszt przejechanej trasy, który oblicza się poprzez przemnożenie jej długości przez stawkę za kilometr. Średnia cena kursu w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście wynosi około 30-40 złotych.


Czy jeżdżąc taxi zastanawiasz się nad tym, czy kierowca ma chroniące jego i Ciebie ubezpieczenie (np. https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/)? Pamiętaj, że zawsze masz prawo zapytać i dowiedzieć się, w jakim stopniu jesteś chroniony.

Więcej na temat skrojonych na miarę ubezpieczeń dla taksówkarzy przeczytasz tutaj: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/.