Jak wybrać odpowiedni wózek dla dziecka?

Zakup wózka dziecięcego jest jedną z najważniejszych rzeczy, z jakimi musza zmierzyć się młodzi rodzice. Dostępność różnych modeli oraz ich wysokie ceny mogą przyprawić o istny zawrót głowy. Dlatego przed podjęciem decyzji warto ustalić wszystkie kryteria, jakimi będziecie się kierować podczas zakupu. Oto przykłady kilku z nich.

Wiek dziecka


Wózków nie kupujemy tylko dla niemowląt, ale też dla starszych dzieci. Zastanówcie się wspólnie nad tym, ile czasu dany sprzęt będzie mógł posłużyć Waszemu maluchowi. Dzięki jego praktyczności i funkcjonalności zaoszczędzicie pieniądze, które będziecie mogli przeznaczyć na kolejną rzecz z wyprawki dziecięcej.  


Rodzaj wózka


Na rynku najpopularniejszymi modelami są: gondola, wózek wielofunkcyjny oraz spacerówka. Każdy z nich ma swoje konkretne przeznaczenie, dlatego wybierajcie je według swoich potrzeb.

Gondola – przeznaczona głownie dla najmniejszych dzieci. Zaletą jest jej głębokość i przestronność oraz cena. Jest to najtańszy model na rynku, odpowiedni na każda porę roku. Niestety, posłuży Wam maksymalnie ok. 6 miesięcy. Ponad to jest dosyć ciężka i zajmuje sporo miejsca w domu.

Wózek wielofunkcyjny - swoją praktycznością bardzo często zachęca młodych rodziców do zakupu. Można z niego zrobić nosidełko, a nawet fotelik samochodowy. Tylko czy nie za dużo tych funkcji? Jego wadą jest duży ciężar i cena. To najdroższy model na rynku. Oprócz tego jest duży, niezgrabny i ciężko się go rozkłada.

Spacerówka – wózek, który musicie kupić kiedy dziecko wyrasta z gondoli. Jest lekka i poręczna, a po złożeniu zajmuje mało miejsca. Można ją użytkować do momentu, aż dziecko wyrośnie z wózka. Jednak dobre i trwałe spacerówki są drogie, zaś ich tańsze wersje bardzo często są nietrwałe i łatwo się psuja.Miejsce zamieszkania


Mieszkacie w domu czy bloku? Macie windę czy schody? Niby drobne rzeczy, ale mają bardzo duży wpływ na mobilność sprzętu. Zwróćcie uwagę czy w Waszym otoczeniu jest dużo barier architektonicznych, które będą utrudniały manewry wózkiem. Inaczej chodzi się po chodnikach, a inaczej po leśnych ścieżkach.


Sposób podróżowania


Wiadomo, że w którymś momencie będziecie musieli przemieścić się ze swoim maluchem, czy to do lekarza, do sklepu lub w dłuższą podróż. Pomyślcie, czym najczęściej będziecie podróżować. Jeśli samochodem, to czy wózek zmieści się do bagażnika. A jeśli tramwajem bądź metrem, to czy wózek będzie można łatwo podnieść lub złożyć.

To tylko kilka kryteriów, które możecie wziąć pod uwagę podczas wyboru wózka. Kiedy już określicie dokładnie swoje potrzeby możecie zacząć szukać idealnego pojazdu dla swojego dziecka. Niezależnie od tego na jaki model się zdecydujecie pamiętajcie, aby zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i przetestować go w czasie jazdy.


Marta/eC