Idziesz w góry? Bądź bezpieczny!

Górskie wędrówki to coś co jest pasją wielu z nas. Niestety nadal niewielu zdaje sobie sprawę jak niebezpieczna może okazać się taka wyprawa. Tymczasem wystarczy odrobinę zdrowego rozsądku, wraz z odpowiednim przygotowaniem, by spacer po górach nie zamienił się w walkę o bezpieczeństwo. W odpowiedzi na ten problem postanowiliśmy wskazać kilka cennych porad jak bezpiecznie zachowywać się w górach. 

Bo liczy się chłodna głowa

Zanim wybierzesz się w jakąkolwiek trasę dokładnie się z nią zapoznaj. Przede wszystkim sprawdź, czy na trasie nie ma różnego rodzaju zagrożeń (osuwiska, zatory, itp.).

Zdecydowanie nie chodź sam! Pamiętaj, że w grupie nie tylko zawsze raźniej, ale i bezpieczniej na wypadek jakiegokolwiek zdarzenia, czy urazu. Warto też pamiętać, by w czasie wędrówki dostosować się do osoby najsłabszej w grupie.

Warto poinformować najbliższych, a także właścicieli schroniska, bądź innego zakwaterowania o Twojej wyprawie. Możesz dokładnie podać im szczegóły swojej trasy, a także szacowany czas całej wyprawy, tym samym i Ty o otoczenie będzie trzymało rękę na pulsie.

Wyżej wspomnieliśmy o zaletach chodzenia w grupie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że chodzenie samemu też ma swoje zalety – można wyciszyć się wraz ze swoimi myślami. Jeśli jednak planujesz samotną wędrówkę zasięgnij wcześniej rady fachowca, który dokładnie pokaże Ci jak masz się zachowywać w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Wracając do wypraw grupowych można podzielić się na mniejsze podgrupy, lub chodzić w parach.

Często tego typu wędrówki są organizowane jako forma wycieczki, wówczas należy słuchać się wyłącznie swojego przewodnika, a nie działać na własną rękę.

Pogoda – kolejny niezbędny czynnik bezpieczeństwa w górach, która za każdym razem na wysokościach odczuwalna jest podwójnie. Piękna i słoneczna gwarantuje cudne widoki, deszcze, czy burze mogą już przynieść spore kłopoty, dlatego przed wycieczką dokładnie sprawdź prognozę.

Ubierz się na cebulkę – to bardzo ważne. Nawet, gdy za oknem upał należy pamiętać, że w górach temperaturę odczuwa się inaczej. W związku z tym lepiej coś zdjąć w razie potrzeby, niż by miało czegoś zabraknąć.

A skoro o ubiorze mowa to nie bez powodu mówi się, że buty to najważniejsza część garderoby wędrowca. Dobre obuwie musi być nie tylko ciepłe, ale i przede wszystkim stabilne i wygodne. Nie powinny uciskać, ani obcierać, bo przecież przed Tobą długa droga.

Zabierz ze sobą telefon, ale pamiętaj, by był maksymalnie naładowany. Ponadto zawsze miej wbitych kilka podstawowych numerów ratunkowych (GOPR, TOPR itp.).

Co ważne warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zwłaszcza, gdy wybierasz się np. w Tatry Słowackie, czy szlaki graniczne. To prosta sprawa, a może uchronić Was przed ogromnymi kosztami.

Mamy kilka podstawowych rzeczy które należy mieć w swoim plecaku w czasie górskiej wędrówki (jedzenie, picie, zapasowa odzież, podręczna apteczka, mapa, kompas, latarka,).

W szczególności należy się przygotować zabierając ze sobą dzieci, czy młodzież w wieku nastoletnim, którzy często kierując się brawurą narażają swoje życie na niebezpieczeństwo.

Autor: Anna Dydymska