Gdzie spędzić wakacje. W Polsce czy za granicą?

Zbliża się upragniony czas wakacji, a wraz z nim urlopu. Nic dziwnego, że wolne dni chcemy wykorzystać jak najlepiej. Biorąc pod uwagę chociażby zmiany klimatyczne coraz częściej mamy dylemat, gdzie spędzić wakacje – nad Bałtykiem, czy np. w słonecznym Egipcie?


Jak to w Polsce bywa…

Oczywiście mimo upływu pokoleń wciąż mamy słabość do polskiego morza. Mimo to warto wspomnieć, że w ostatnich latach chociażby w maju zamiast wiosny za oknem spotykamy śnieg… W czasie lata pogoda w Polsce bywa również kapryśna, gdzie chłodne, bezsłoneczne dni to wprost prawdziwy dramat dla osób, które wyjeżdżając na urlop marzą o kilkugodzinnym wylegiwaniu się na plaży. Nieco lepiej sytuacja wygląda jeśli wybieramy się w góry. Tu należy jednak pamiętać, że w przypadku górskich wędrówek pogoda również ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Największym problemem nieudanej pogody są wczasy z dziećmi, gdzie jak mówi znany utwór „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, w sytuacji wakacji słowa te zdają się mieć podwójne znaczenie.

Zagraniczne kurorty

W związku ze zmianami klimatycznymi zamiast dwutygodniowych wakacji nad morzem w Polsce wybieramy tygodniowy pobyt za granicą. Tu popularnych typów jest wiele. Od Chorwacji, poprzez Egipt, Turcję, Bułgarię, czy Włochy. Do wyboru mamy jeszcze Grecję, Hiszpanię, Tajlandię czy Wyspy Zielonego Przylądka. A skoro o wyspach mowa to od lat niezmienną popularnością cieszy się hiszpańska wyspa Fuerteventura. W przypadku wyjazdów zagranicznych należy nastawić się na krótszy pobyt, jednak z gwarancją pogody. Ta umożliwia więc nie tylko swobodne plażowanie, ale zwiedzanie ciekawych zakątków.

Koszty, a koszty

Oczywiście wakacje wakacjami, ale nie chcemy wrócić z pustymi kieszeniami. Co więcej, coraz częściej mówi się, że wakacje za granicą są zdecydowanie bardziej opłacalne. Powód? Weźmy pod uwagę wyjazd nad morze, gdzie dziś praktycznie każdy wybiera się w podróż samochodem. Średni koszt paliwa w obie strony szacuje się w granicach 300 zł. Należy dodać zakwaterowanie. Tu istotne jest, czy wyżywienie jest całkowicie we własnym zakresie, czy cenie zakwaterowania. Często mamy również opcje nocleg + śniadanie. Tak, czy inaczej koszt takiego pobytu wynosi nie mniej, niż 1300 zł na osobę. Tu po raz kolejny należy powrócić do rodziców z dziećmi, gdzie jakość zakwaterowania ma tu jeszcze większe znaczenie, zwłaszcza w przypadku niepogody, by pociechy nie musiały spędzać wakacji przed telewizorem. Jeśli chodzi o wczasy za granicą to należy zwrócić uwagę nie tylko na częste tanie linie lotnicze, ale i oferty typu first, czy last minute gwarantujące atrakcyjne możliwości zakwaterowania, czy wycieczek turystycznych. W tym wypadku warto jednak zdecydować się na najlepszą ofertę. Co zatem może być przeszkodą? Ataki terrorystyczne, które powodują lęk przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi. W odpowiedzi chociażby na ostatnie zdarzenia coraz więcej firm skarży się na masowe odwoływanie rezerwacji z powodu obawy o bezpieczeństwo. A skoro o odwołaniach mowa to w Polsce majówka również nie wyglądała najlepiej. Ze względu na niekorzystną pogodę chociażby na samych Mazurach odwołano ok. 90% rezerwacji.

Autor: Anna Dydymska