Film "Gwiazdy" idealnie ukazuje życie piłkarza Jana Banasia

Film "Gwiazdy", opowiadający o losach polskiego piłkarza Jana Banasia, miał swoją premierę we wtorkowy wieczór w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział twórcy, m.in. reżyser Jan Kidawa-Błoński oraz aktorzy - Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański i Karolina Szymczak. Oraz sam Jan Banaś.

"Kiedy ktoś w Zabrzu podsunął mi, że jest fantastyczna historia Jana Banasia do opowiedzenia, pomyślałem: to jest materiał na scenariusz filmowy, bo tam jest wszystko" - powiedział w rozmowie z PAP reżyser filmu, Jan Kidawa - Błoński, podczas wtorkowej premiery.

Wydarzenie odbyło się w Cinema City Sadyba w Warszawie. Oprócz reżysera, wzięli w nim udział odtwórcy głównych ról - Mateusz Kościukiewicz (Banaś), Sebastian Fabijański (Ginter), oraz Karolina Szymczak (Marlena). Na imprezie pojawili się także pozostali aktorzy grający w filmie, m.in. Paweł Deląg, Magdalena Cielecka i Wojciech Mecwaldowski. 

"To, co mnie najbardziej uwiodło w tym scenariuszu i w tej postaci to to, że to jest człowiek, który mimo wielu upadków, wielu porażek, wielu ciosów od życia, mimo wielu konsekwencji wynikających z błędnych decyzji, zawsze wstawał, podnosił się i próbował realizować swój talent. Dla mnie to jest postać heroiczna" - podkreślił Mateusz Kościukiewicz, który w filmie wciela się w postać Jana Banasia. 

Kościukiewicz, sam zapalony piłkarz, podkreślił, że klub Górnik Zabrze w czasach Banasia był fenomenem w dziedzinie sportu. "W sportach drużynowych trudno jest zebrać ekipę tylu utalentowanych ludzi. Te historyczne sukcesy w tamtym czasie świadczą o ogromnym talencie tych ludzi. O sile psychicznej, samozaparciu i przede wszystkim chęci wyrwania się stamtąd i wyjazdu do tak zwanego lepszego świata" - powiedział aktor. 

W rozmowie z PAP, spytany o to jak mocno inspirował się prawdziwą postacią, Mateusz Kościukiewicz stwierdził, że bardzo chciał poznać Jana Banasia, ale głównie z przyczyn osobistych - aktor jest miłośnikiem piłki nożnej. Jednak to spotkanie nie miało wpływu na sposób kreowania tej postaci. 

Również pochodzący ze Śląska Kidawa - Błoński znał historię piłkarza. "Wtedy, kiedy on grał i był gwiazdą, ja już byłem chłopakiem, który się interesował piłką i oglądałem jego wyczyny. Zapamiętałem sobie to wszystko" - powiedział w rozmowie z PAP reżyser. Jednak dopiero po latach uświadomił sobie jak wielki tkwi w tym potencjał filmowy. 

"Gwiazdy" to opowieść inspirowana historią Jana Banasia, piłkarza Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, który przyczynił się do największych sukcesów polskiej drużyny zdobywając bramki w meczach decydujących o awansie na Igrzyska Olimpijskie w 1972 r. i Mistrzostwa Świata w 1974 r. 

Obraz miał swoją prapremierę 20 kwietnia w Zabrzu. Na ekrany kin w całej Polsce trafi już 12 maja. 

Źródło: PAP

Autor: Anna Adamska