Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nasza ulubiona czynność – opalanie. Nie od dziś również wiadomo, że z opalaniem jak ze słodyczami – nie należy przesadzać. W przeciwnym razie może dojść do oparzeń. Warto więc zadziałać jak najszybciej, gdyż nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych problemów. W tym wypadku warto sięgnąć do domowych sposobów. Jakich? 

Liczy się stopień oparzenia

Zanim zdecydujesz się na leczenie warto stwierdzić jakiego stopnia jest to oparzenie. Oparzenie słoneczne I stopnia objawia się zaczerwienioną i obrzękniętą skórę, która lokalnie jest ocieplona. W przypadku oparzenia II stopnia mamy do czynienia z rozległym i nasilonym rumieniem skóry. W związku z tym pojawia się nasilone pieczenie skóry, czy lokalna opuchlizna. W tym wypadku warto też zapytać – kiedy w przypadku oparzenia słonecznego należy skonsultować się z lekarzem? Kiedy ból nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych, któremu towarzyszą nudności, gorączka, czy ogólne złe samopoczucie to wyraźny znak, gdzie należy skonsultować się ze specjalistą.

Domowe sposoby na oparzenia skóry

Przed wizytą lekarską warto jak najszybciej skorzystać z domowych sposobów. Należy przede wszystkim należy łagodzić dolegliwości bólowe. Po pierwsze – produkty białkowe, przy czym należy zwrócić uwagę, by nie stosować tłustych i ciężkich kremów. W zamian pomocny okaże się kefir, lub jogurt naturalny, który przyniesie ulgę i chłód. Jeśli chodzi o jogurt to nie zaleca się stosowanie jogurtów owocowych, które zawierają duże ilości cukru. W przypadku walki z oparzeniami warto aby redukować wysoką temperaturę skóry. Warto użyć do tego kompresów i prysznica – w temperaturze chłodnej (nie zimnej, czy lodowatej). A skoro o kompresach mowa to tu pomocny może okazać się również kompres z sody oczyszczonej. Kolejna naturalna metoda to aloes, a zwłaszcza sok z niego uzyskany, który przed zastosowaniem warto schłodzić w lodówce.

O zielonej herbacie powiedziano wiele – że reguluje trawienie, pomaga w odchudzaniu, czy redukuje stres. Okazuje się, że okłady z zielonej herbaty nie tylko ochłodzą rozgrzaną skórę, ale i znacznie przyspieszają gojenie się oparzonego naskórka. Aby załagodzić ból na noc na oparzone miejsca możesz nałożyć olejek lawendowy, który dodatkowo zapobiega łuszczeniu się skóry. Skoro mówimy o ochładzaniu skóry to dlaczego nie wskazane są np. okłady z kostek lodu? W przypadku oparzonej skóry pod wpływem zimna naskórek zaczyna ulegać zniszczeniu. W związku z tym jeżeli chcesz np. zrobić okład z lody do wyjęte kostki owiń gazy w celu redukcji temperatury. Oparzona skóra nie tylko piecze, ale i swędzi, dlatego warto sięgnąć po papkę z mąki ziemniaczanej i wody. Taką papkę należy oczywiście nałożyć na oparzone miejsca, czekać aż stwardnieje, a następnie ją zmyć. Co ciekawe pomocne przy oparzeniach mogą okazać się również… pomidory. Zawierają one przeciwutleniacz (likopen) wyciągający ciepło z oparzonych miejsc. W związku z tym pomidor należy włożyć do lodówki (do schłodzenia), a następnie pokrojone plasterki położyć na oparzone miejsca.

Autor: Anna Dydymska