Depresja, czyli kiedy smutek staje się problemem

Każdemu z nas zdarza się tzw. „gorszy dzień”. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza jeśli za oknem szarość, w pracy dzień jest stresujący, w domu się nie układa jak należy… Należy jednak szczególnie uważać, gdy wspomniany „smutek” przedłuża się, bowiem może to być sygnał, że cierpisz na zaburzenia depresyjne. Dziś depresja to nie jest już temat tabu, poświęca się jej chociażby w mediach coraz więcej uwagi. Celebryci z całego świata przyznają się do


Depresja – co to jest?

Tak naprawdę do tej pory nie określono jednoznacznie problemu depresji jako jednostki chorobowej. Na pewno mówi się, że w psychiatrii depresję zalicza się do objawów depresyjnych, związanych bezpośrednio z chorobami afektywnymi. Na przestrzeni lat specjaliści nie potrafili określić również bezpośredniej przyczyny depresji. Wiadomo, że pojawia się, gdy w organizmie brakuje odpowiedniej ilości serotoniny. Depresja może być uwarunkowana genetycznie, gdyż jeśli ktoś z rodziny cierpi na tą chorobę to prawdopodobieństwo zachorowania zdecydowanie wzrasta. Depresja często pojawia się także pod wpływem utrudnionej sytuacji życiowej, np. utrata kogoś bliskiego, czy problemy finansowe rodziny, utrata pracy itp.

Charakterystyczne objawy depresji

Objawów depresji może być tak wiele, że z trudem umieścić je w jednym tekście. Do tych najbardziej oczywistych zalicza się m.in. smutek (odczuwany przez większą ilość czasu), brak apetytu, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracja, ciągłe poczucie winy, wstydu, brak tzw. chęci do życia, gdzie w zaawansowanym stadium chory nie ma ochoty nawet na to, by wstać z łóżka. Depresja jak już wyżej zostało wspomniane może mieć wiele odłamów, w tym także zaburzeń lękowych. W związku z tym mogą pojawić się takie objawy jak: niepokój, problemy z dusznościami, przyspieszona czynność serca, poczucie zagrożenia, nieracjonalne fobie społeczne itp. Wówczas możemy mówić o zaburzeniach depresyjno – lękowych. W skrajnych sytuacjach chory może odczuwać też różnego rodzaju bóle (np. kręgosłupa, czy w klatce piersiowej), jeżeli mamy do czynienia z bólami na tle depresyjnym często zwykłe środki przeciwbólowe nie są skuteczne.

Kiedy udać się do lekarza?

Zaburzeń depresyjnych nie powinno się mylić z tzw. zwykłą chandrą, czy przesileniem wiosennym. Owszem, tego typu dolegliwości dają objawy bardzo zbliżone do depresji, jednak w praktyce charakteryzują się tym, że są przejściowe i nie ma tu konieczności konkretnego leczenia. Jeśli jednak takie objawy jak chociażby smutek, czy bezsenność utrzymują się dłużej, niż dwa tygodnie należy skontaktować się ze specjalistą.

Leczenie depresji

Leczenie depresji można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to leczenie psychiatryczne i nie mówmy tu o leżeniu na oddziale zamkniętym, a regularne konsultacje z tego typu specjalistą, który oprócz rozmowy zaleci też odpowiednie środki farmakologiczne. Drugi etap to terapia, czyli np. indywidualna praca psychoterapeutą, czy zajęcia w grupie wsparcia. W przypadku leczenia depresji niezwykle ważne jest też wsparcie ze strony najbliższego otoczenia.

Autor: Anna Dydymska