Bezpieczeństwo nad wodą - brawura kontra rozsądek

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu jest to przede wszystkim upragniony czas z najbliższymi. W upalne dni jak wiemy najchętniej spędzamy czas nad wodą. Nie od dziś jednak wiadomo, że wystarczy chwila nieuwagi, by rodzinny klimat zamienił się w dramat. W związku z tym postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej zarówno o błędach popełnianych przy kąpieliskach, jak i kilku zasadach, które należy spełniać, aby wypoczywać bezpiecznie.

Tylko jedno piwo

Od zawsze zakazane są kąpiele pod wpływem alkoholu. Niestety, do dziś wielu śmiałków próbując złamać ten regulamin zapłaciło za to słoną cenę. Należy pamiętać, że w wodzie potrzebna jest dokładnie taka sama koncentracja jak za kierownicą. W związku z tym jeśli podróż samochodem pod wpływem alkoholu jest zagrożeniem to możemy być pewni, że pływanie po jego spożyciu również nie przyniesie niczego dobrego. Często jednak wydaje nam się, że po jednym piwie mamy całkowitą zdolność racjonalnego myślenia, tymczasem w praktyce okazuje się to bardzo mylne.

Skacz na główkę

Skoki do wody popularne są nie od dziś. Zwłaszcza wśród dzieci i nastolatków. Od lat jednak co roku w mediach pojawiają się kampanie społeczne mówiące o zagrożeniach wynikających z brawurowego podejścia do skoków. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by całkowicie uszkodzić kręgosłup doprowadzając tym samym do kalectwa. Jeżeli więc chcesz wykonać atrakcyjny skok dzięki któremu zrobisz wrażenie na znajomych koniecznie poćwicz wcześniej z trenerem dzięki któremu Twój skok będzie nie tylko atrakcyjny, ale i bezpieczny.

Kapoki – nie zapominaj!

Czas spędzony nad wodą to nie tylko same kąpiele, ale i często pływanie łódką. Prawdziwą nieodpowiedzialnością jest w tym wypadku pływanie bez kapoków, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Kolejny błąd, który często popełniamy to iluzja, że na „małych” odległościach nic nie może się stać. Może to jednak okazać się bardzo zgubne zwłaszcza w przypadku dzieci (a nawet dorosłych), którzy nie potrafią pływać.

O czym zatem należy pamiętać?

Zatem, by Twoje wakacje były całkowicie bezpieczne należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim nie wypoczywaj na niestrzeżonych kąpieliskach, zwłaszcza jeśli wybierasz się z dziećmi. A skoro o najmłodszych mowa to pamiętaj, by nie spuszczać ich z oka nawet na sekundę. Nie zaleca się również wchodzenia do wody po dłuższym opalaniu, może to grozić tzw. szokiem termicznym, lub w niektórych przypadkach nawet utratą przytomności. Co więcej decydując się na kąpiel warto najpierw schłodzić okolice serca, karku, a także twarz. Odradza się też kąpiel zaraz po posiłku. Fachowcy przestrzegają również, by nie przepływać, czy nie wypływać na otwarty akwen bez żadnej asekuracji. Wracając do samych kąpieli, jak i pływania łódką warto nie robić tego w pojedynkę, a w grupie zaufanych osób. Nie należy pływać również w pobliżu statków, barek, czy łodzi motorowych, a także w pobliży śluz, czy zapór wodnych. Zagrożeniem są również miejsca zarośnięte wodorostami.

Autor: Anna Dydymska