Aktywne siedzenie – na czym to polega?

W świetle przeprowadzonych badań przez Carolina Medical Center, 84% Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa. Spora część z tych dolegliwości może wynikać z nieodpowiedniej pozycji, zwłaszcza w pracy.

Rozwiązaniem tego problemu może okazać się aktywne siedzenie. Ten tajemniczy termin oznacza kilka nawyków pozwalających za zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy biurowej. Niekiedy pomocne okazują się tutaj dedykowane meble – linię takich wyrobów posiada na przykład firma AJ Produkty. Warto zdecydować się na taki wydatek – aktywne siedzenie może bowiem realnie i błyskawicznie sprawić, że problemy z kręgosłupem i stawami staną się mniej uciążliwe.

Ale co to znaczy?

Aktywne siedzenie polega przede wszystkim na uruchomieniu konkretnych mięśni podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Aby nasza postawa była stabilna, mięśnie te muszą pozostawać w stanie odpowiedniego napięcia. Wpływa to korzystnie na krążenie, dzięki czemu nie dochodzi do zdrętwienia kończyn ani ich mrowienia; znikają także problemy ze stawami.

Według raportu BBC z 2012 roku, sporządzonego na podstawie badań uniwersytetów w Loughborough i Leicester, długotrwała praca w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zachorowania na szeroko pojęte zaburzenia kardiologiczne – aż o 146%. Z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy zwiększa się o 112%. Te zniechęcające tendencje można jednak odwrócić - i to tylko dzięki drobnemu przemeblowaniu!

Piłki balansujące

Jednym z mebli biurowych służących aktywnemu siedzeniu jest innowacyjna piłka balansująca. Wygląda podobnie do zwykłej piłki gimnastycznej, choć producenci ostatnio projektują bardziej gustowne modele. Jest ona dopasowana wymiarowo do standardowych biurek, umożliwiając pracę na odpowiedniej wysokości.

Piłka balansująca zmniejsza napięcie barków i znacznie poprawia krążenie, korzystnie wpływając na ukrwienie kończyn. Zachowanie odpowiedniej postawy wymaga tutaj ciągłego skupienia, co sprawia, że użytkownik, nie odrywając się od wykonywanej pracy, pozostaje nieustannie skoncentrowany. Tym sposobem piłka zapobiega zmęczeniu, jednocześnie wspierając modelowanie sylwetki.

Podobnym do powyższego rozwiązaniem jest stołek balansujący, który od piłki różni się bardziej niepozornym wyglądem. Przypomina bowiem zwykłą pufę, której siedzisko stanowi jednak odpowiednio osłonięta piłka gimnastyczna. Podobnie jak w przypadku piłek, stołek balansujący wymaga od użytkownika ciągłego skupienia na zachowaniu równowagi. Wpływa na te same partie mięśni i korzystnie wpływa na ich napięcie. Niektóre stołki balansujące przypominają zwykłe krzesła barowe. Cechują się nowoczesną stylistyką i budzą zainteresowanie osób postronnych.

Nakładki balansujące

Dla osób, których nie przekonują stołki i piłki balansujące, stworzono inne rozwiązanie – są to specjalne nakładki balansujące, które umieszcza się na siedzisku zwykłego fotela. Nakładki tego typu wymuszają utrzymanie ergonomicznej pozycji, nie wymagają jednak od użytkownika zmiany mebli. Dzięki nim pracownik może obracać się i balansować w dowolnych kierunkach, dzięki czemu mięśnie kręgosłupa szybko ulegają wzmocnieniu. Konieczność zachowania równowagi dodatkowo poprawia koncentrację i zapobiega ospałości. Błyskawicznemu wzmocnieniu ulegają też mięśnie miednicy. Po pewnym czasie znacznie mniejsze stają się dolegliwości bólowe kręgosłupa – wszystko dzięki naturalnie przybieranej, zdrowej postawie.

Krzesła siodłowe

Innym rozwiązaniem sprzyjającym aktywnemu siedzeniu są coraz popularniejsze krzesła siodłowe, nazywane też stołkami siodłowymi. Ich nazwa ma związek z niecodziennym kształtem takiego siedziska, przypominającym siodło, a także z pozycją, jaką przyjmuje użytkownik. Kolana są tutaj obniżone, dzięki czemu stawy są obciążane w mniejszym stopniu, krążenie w kończynach dolnych ulega poprawie, a poza tym nie dochodzi do zdrętwienia ani uczucia mrowienia.

W 2012 roku południowoafrykańscy i australijscy uczeni przygotowali syntetyczne ujęcie wyników dotychczasowych badań nad wpływem krzeseł siodłowych na zdrowie. Wnioski z pracy są optymistyczne – u badanych osób nastąpiła znaczna redukcja objawów bólowych. Wymuszone przez krzesło przyjęcie bardziej naturalnej dla ludzkich stawów i kości pozycji okazało się zbawienne nawet dla tych użytkowników, którzy do tej pory skarżyli się na problemy z kręgosłupem. Można więc się spodziewać, że wkrótce krzesła siodłowe będą spotykane znacznie częściej.

Czy aktywne siedzenie zapobiegnie dolegliwościom bólowym w dalszej przyszłości? Dziś trudno oszacować dalekosiężne skutki stosowania takiego rozwiązania. Jedno jest pewne – wprowadzenie zdrowych nawyków w pracy bez wątpienia pozwoli zredukować poczucie dyskomfortu i zmęczenia, a także poprawi wydajność.