Aktualny trend na rynku bukmacherskim w Polsce sprzyja firmom działającym legalnie

Legalni bukmacherzy poprzedni rok mogli zaliczyć do udanych, ponieważ ich udział w polskim rynku zakładów znacznie się powiększył. Jeśli trend ten nadal będzie się utrzymywał, to już niedługo legalni bukmacherzy niemal całkowicie wyprą z polskiego rynku firmy działające bez zezwolenia.

Aktualny trend na rynku bukmacherskim w Polsce zmierza do zwiększania roli bukmacherów działających legalnie oraz marginalizacji nielegalnych firm. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy hazardowej i wejścia w życie nowego prawa.

Sytuacja firm bukmacherskich przez ostatni rok mocno się zmieniła. Przed kwietniem 2017 roku wiele osób, często nieświadomie, korzystało z usług bukmacherów internetowych nie dysponujących wydanym w Polsce zezwoleniem na przyjmowanie zakładów. Jednak od kwietnia zeszłego roku sytuacja ta zaczęła się zmieniać, a od lipca 2017 r. zmieniła się jeszcze bardziej. Wszystko za sprawą nowych przepisów prawa, które zaczęły obowiązywać 1 kwietnia 2017 r. Jeszcze przed tą datą wielu zagranicznych bukmacherów (nie posiadających polskiego zezwolenia) zdając sobie sprawę z nadchodzących zmian przestało obsługiwać osoby zamieszkałe w Polsce. Kolejną ważną datą był 1 lipca 2017 r., kiedy to rozpoczęto blokowanie stron internetowych tych bukmacherów, którzy nie zdecydowali się na zaprzestanie kierowania swojej oferty do osób mieszkających w Polsce. Obecnie trend jest taki, że coraz więcej osób wybiera ofertę legalnych bukmacherów, a nielegalne firmy wydają się być w odwrocie, czego potwierdzeniem może być malejący udział w polskim rynku takich bukmacherów. Zmieniający się trend to w dużej mierze zasługa zwiększającej się świadomości graczy, którzy coraz lepiej potrafią rozróżnić bukmacherów działających zgodnie z prawem, a także coraz bardziej zdają sobie sprawę z konsekwencji prawnych uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych. Duży udział w zwiększaniu świadomości graczy ma stosowana od lipca zeszłego roku blokada stron internetowych nielegalnych bukmacherów, ponieważ przy próbie odwiedzenia takiej strony gracz nie dość że nie będzie mógł skorzystać ze strony którą planował odwiedzić, to dodatkowo zostanie przeniesiony na inną stronę, na której zostanie poinformowany o poważnych konsekwencjach wiążących się z braniem udziału w nielegalnych grach hazardowych. Osoba, która być może w przeszłości nieświadomie skorzystała by z oferty zagranicznego bukmachera nie posiadającego polskiego zezwolenia, po zapoznaniu się z taką informacją z pewnością mocno zastanowi się, czy warto jest ponosić ryzyko i korzystać z usług nielegalnych w Polsce firm.

Liczby mówią wszystko

Zmieniający się trend na polskim rynku bukmacherskim doskonale widoczny jest w liczbach. Otóż w poprzednich latach, jeszcze przed uchwaleniem nowego prawa (co miało miejsce w grudniu 2016 r.) oraz wejściem tego prawa w życie (kwiecień i lipiec 2017 r.) udział w polskim rynku firm, które pomimo braku wydanego w Polsce zezwolenia obsługiwały osoby zamieszkałe w Polsce wynosił nawet aż 90%, podczas gdy pod koniec roku 2017 było to „tylko” 60%. Trzeba przyznać że 60% to nadal szokujący odsetek, jednak widoczny jest wyraźny trend wzrostowy na korzyść legalnych bukmacherów, których udział w tym czasie wzrósł z 10% do 40%. Przełożyło się to oczywiście na obroty legalnych firm, a w konsekwencji na wpływu z podatków, które firmy te płacą w Polsce (w przeciwieństwie do zagranicznych bukmacherów działających bez polskiego zezwolenia).

Choć sytuacja na rynku bukmacherskim nadal nie jest doskonała, to wyraźnie widać rosnącą pozycję legalnych bukmacherów, którzy stopniowo wypierają z polskiego rynku nielegalne firmy. Jeśli trend ten będzie nadal się utrzymywał, to być może już niedługo na polskim rynku pozostaną niemal wyłącznie legalni bukmacherzy, na czym z pewnością zyskaliby nie tylko gracze, ale również budżet państwa.

Za korzystanie z oferty nielegalnych bukmacherów grożą konsekwencje prawne. Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać, a oferta firm bukmacherskich kierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Graj odpowiedzialnie.