6 najpopularniejszych wysp na świecie

Upragnione wakacje zbliżają się coraz większymi krokami. Jedni postanawiają wypoczywać w Polsce, inni marzą choć o paru dniach w gorących tropikach. Od lat zagraniczne wyspy coraz chętniej oblegane są przez polskich turystów. A jakie zagraniczne wyspy najchętniej odwiedzają Polacy? 

Wyspy, które przyciągają nie tylko pogodą  

La Palma – jedna z siedmiu największych Wysp Kanaryjskich. Co ciekawe oferta noclegowa tej wyspy jest bardzo skromna (raptem 7500 łóżek). Ograniczona jest również liczba hoteli. Sama wyspa stawia przede wszystkim na turystykę alternatywną.

Ibiza – nie bez kozery potocznie określa się ją jako wyspę imprez, bowiem właśnie Ibiza określana jest jako jedna najbardziej imprezowych wysp świata. Turystyka masowa jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, a lotnisko na tej wyspie jest jednym z największych w Hiszpanii co do liczby pasażerów. Ibiza ma dość ciekawy wątek historyczny. Została odkryta już w latach 70-tych, a zanim zaczęła być odwiedzana przez turystów Ibiza była celem wycieczek hipisów. Aktualnie słynie również ze znanych klubów muzycznych.

Majorka – jedna z największych hiszpańskich wysp na Morzu Śródziemnym. Jej długość to ok. 100 kilometrów, szerokość to natomiast 3600 m2. Zarówno najpopularniejszym miastem, jak i stolicą Majorki jest Palma de Mallorca.

Gran Canaria – Maspalomas, Playa de Ingles, czy San Augustin, to właśnie z tych miejscowości znana jest ta wyspa. Chętnie odwiedzana jest nie tylko przez turystów z Polski, ale i całego świata. Warto dodać, że ekosystem wydmowy od kilku lat ze względu na odtwarzanie się wydm jest zagrożony.

Teneryfa – ciekawostką może być fakt, że choć pod względem geograficznym znajduje się w północnej Afryce to Teneryfa jest integralną częścią zarówno Hiszpanii, jak i całej Unii Europejskiej. Wulkan Teide (również znany jako Park Narodowy), oraz zabytkowe miasto La Laguna zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Fuerteventura – w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, choć tak naprawdę jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich. Jej początki sięgają aż 21 milionów lat wstecz. Położona jest we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, Na Oceanie Atlantyckim, niedaleko północno – zachodnich wybrzeży Afryki. Fuerteventura zachwyca nie tylko urokliwymi plażami, pustynnym klimatem, i słoneczną pogodą, ale i najwyższym szczytem Pico de la Zarza (812 m.n.p.m), który położony jest w południowo zachodniej części wyspy.

Gdzie jeszcze ciągną Polacy? 

Oprócz wyżej wymienionych wysp od lat ogromną popularnością cieszy się również wyspa Bali. Jest to Indonezyjska wyspa znajdująca się w archipelagu Małych Wysp Sundajskich w Indonezji. Cieszącą się niemal równą popularnością punktem na mapie są Malediwy. Malediwy są zarówno archipelagiem, jak i państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Indyjskim. Znanym, chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym jest także grecka Kreta położona na Morzu Śródziemnym.

Autor: Anna Dydymska