5 rzeczy, które zachwycą Cię w Andaluzji

Andaluzja, czyli najbardziej wysunięty na południe region Hiszpanii, przez setki lat była ostatnim arabskim bastionem w Europie. Pamiątką po panowaniu Maurów jest nawet nazwa tego regionu, który Arabowie nazywali Al - Andalus. Nie jest to jednak jedyny ślad, jaki pozostawili tam po sobie muzułmańscy najeźdźcy. W Andaluzji dokonała się swoista fuzja kultury arabskiej i hiszpańskiej. To jeden z wielu czynników, które sprawiły, że ten region jest

Pogoda

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury są typowe dla całej Hiszpanii, ale to Andaluzja jest jej najcieplejszym regionem. Praktycznie przez wszystkie 12 miesięcy w roku panuje tam sprzyjająca zwiedzaniu i aktywnemu wypoczynkowi pogoda. Rekordy ciepła padają latem – o tej porze roku 40-stopniowe upały nie są w Andaluzji niczym niezwykłym. Osoby, które nie najlepiej znoszą tak wysokie temperatury powinny zatem odwiedzić Andaluzję w zimie, na jesieni lub wczesną wiosną.

Kuchnia

Każdy region Hiszpanii ma swoje lokalne przysmaki, z których słynie na całym świecie. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku Andaluzji. Pokochasz ją choćby za wyśmienitą oliwę z oliwek, która powstaje z najlepszych odmian tego drzewa - Verdial, Picual i Hojiblanca.

W andaluzyjskich barach ogromnym powodzeniem cieszą się tapas, czyli proste przystawki, które najczęściej spożywa się w towarzystwie alkoholu. A jeśli mówimy już o trunkach - nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitej sherry. To niezwykle wyraziste wino o lekko słonawym posmaku, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, idealnie łączy się z potrawami z najróżniejszych kuchni świata. Dlatego, jeśli z wakacji przywieziesz butelkę sherry, wykorzystasz ją z powodzeniem także do dań polskich.

Flamenco

Flamenco to nie tylko ognisty taniec, ale przede wszystkim ciekawe zjawisko kulturowe, które rozbudza serca ludzi na całym świecie. Świadczyć o tym może fakt, że w 2010 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

To właśnie Andaluzja jest ojczyzną flamenco. Taniec najprawdopodobniej wywodzi się z folkloru tamtejszych cyganów. Charakteryzuje go żywiołowa muzyka (toque), niezwykle ekspresyjny śpiew (cante) oraz żywiołowy taniec (baile). Nie sposób też zapomnieć o bajecznie kolorowych strojach, jakie noszą piękne hiszpańskie tancerki. Pokazy flamenco odbywają się praktycznie w każdym andaluzyjskim mieście. Entuzjaści tego tańca powinni jednak wybrać się do Andaluzji we wrześniu, wtedy w Maladze odbywa się bowiem Biennale Flamenco.

Miasta

Miasta Andaluzji znacznie różnią się od tych, jakie można zwiedzać w innych regionach Hiszpanii. To efekt wieloletnich wpływów kultury arabskiej. W Maladze, Granadzie, Sewilli, Kadyksie i Kordobie na każdym kroku można się natknąć na specyficzne formy architektury islamskiej i orientalne nazwy ulic. Pełne uroku są także mniejsze miejscowości - choćby Ronda, czyli miasto położone na skale. Ernest Hemingway pisał o niej, że to idealne miejsce na miesiąc miodowy. Faktycznie trudno o bardziej malownicze miejsce na romantyczną podróż we dwoje. Przez centrum miasta przebiega głęboki na ponad 100 metrów wąwóz el Tajo. Nad nim rozpina się spektakularny, kamienny most Puente Nuevo, zbudowany w 1793 r. Już sam ten widok wzbudza zachwyt, tymczasem Ronda kryje w sobie znacznie więcej niespodzianek.

Punktem wartym uwagi jest także miasto Jerez de la Frontera, które słynie z wyjątkowej stadniny koni krwi arabskiej oraz produkcji wyśmienitych trunków - wina sherry oraz koniaku brandy. Podczas pobytu w tych okolicach obowiązkowym przystankiem jest więc wycieczka po którejś z licznych winiarni oraz degustacja przepysznych alkoholi.

Fiesty

Hiszpanie to naród słynący z zamiłowania do dobrej zabawy, a najlepszym tego przykładem są fiesty organizowane na terenie całego kraju - także w Andaluzji. Szczególną uwagę warto zwrócić na karnawał w Kadyksie, czyli fiestę, której oficjalna część trwa aż 11 dni. Podczas tego radosnego wydarzenia rodziny oraz grupy znajomych przebierają się w specjalnie przygotowane kostiumy. W mieście organizowane są wówczas barwne parady, bale kostiumowe oraz konkursy na Królową Karnawału.

Znaną fiestą jest także Feria de Abril w Sewilli, która trwa cały tydzień. To wesoła uroczystość, z której mieszkańcy miasta są niezwykle dumni. Na ulicach rozstawianych jest wówczas mnóstwo namiotów, w których odbywają się pokazy tańca flamenco. W tym okresie Sewillę odwiedza także Calle del Infierno, czyli największe wesołe miasteczko na świecie. Planując urlop w Andaluzji, koniecznie należy zatem zapoznać się z regionalnym kalendarzem, by nie ominęła nas okazja do zabawy.

Źródło: https://r.pl/hiszpania