3 książki, które powinniście przeczytać w tym miesiącu

Pachnie już wiosną, a więc czas wpuścić powietrze także do domowych biblioteczek. 

1. Ciała Sienkiewicza. Studio o płci i przemocy; Ryszard Koziołek, Wydawnictwo Czarne
Parafrazując klasyka 'Sienkiewicz wielkim pisarzem był', ale czy w każdej pamięci tak się zapisał? Lektura jest zmierzeniem się z tym co po Sienkiewiczu zostało, ale jednocześnie tym, co wniósł do dorobku polskiej literatury i jej historii. Autor poddaje jego twórczość wnikliwej analizie, szczególną uwagę zwracając na kwestie cielesności. Nie jest to jednak pochwała wielkiego literata, ale raczej krytyczne zastanowienie się nad fenomenem, którego do tej nie udało się powtórzyć.


2. Chłopcy. Andrzej Saramonowicz
Niech nie zmyli was tytuł. Chłopcy to opowieść o dorosłości, pokonywaniu barier i lęków, ale też wiecznym dojrzewaniu. Okazuje się, że jedenastolatka i czterdziestolatka może łączyć o wiele więcej niż tylko płeć. Napisana pikanym, wyrazistym językiem powieść poleca się nie tylko mężczyznom.


3. Wróżba. Wspomnienia dziewczynki. Agneta Pleijel
Ta powieść skandynawskiej autorki, która opisuje delikatnym, czułym, ale czasem bardzo zdecydowanym językiem swoje dzieciństwo i dojrzewanie, urzeka po pierwszych kilkunastu stronach. Trudne relacje z matką, z ojcem i z rodzeństwem tworzą obraz dorastania dziewczynki, które przełoży się na całe życie.