5 ciekawostek dla fanów motoryzacji

Samochody to Twoja pasja? Być może będziesz więc znał przynajmniej jedną z ciekawostek, o których przeczytasz w tym artykule. Nie są to informacje spotykane na pierwszych stronach gazet, więc część z nich może Cię zaskoczyć.

Dowiedz się, jakie ciekawe historie stoją za nazwami popularnych marek samochodów, jak ominąć prowizyjnych agentów ubezpieczeniowych dzięki i jaki podarunek otrzymała włoska policja od koncernu samochodowego.

Ciekawostka nr 1: od czego pochodzi nazwa Ferrari?

Ta włoska marka samochodów sportowych znana jest na całym świecie. Kojarzy się z charakterystycznym logo w postaci czarnego rumaka, a także z szybkością, najwyższą jakością i oczywiście bardzo wysoką ceną.

Nazwa “Ferrari” pochodzi tak naprawdę od nazwiska założyciela firmy - kierowcy wyścigowego Enzo Anselmo Ferrari. Pierwotna nazwa była dłuższa i brzmiała: “Auto Avio Construzioni Ferrari”. Dopiero po II wojnie światowej skrócono ją do samego “Ferrari”. Dodatkową ciekawostkę jest to, że samo nazwisko jest we Włoszech niezwykle popularne (trzecie miejsce na liście nazwisk), a jego bliskim odpowiednikiem w języku polskim jest Kowalski. Może już czas, by ten ostatni również zawojował światowy rynek motoryzacyjny autem własnej produkcji i pod własnym nazwiskiem?

Ciekawostka nr 2: jaki był najszybszy radiowóz na świecie?

Takim radiowozem był Gallardo LP560-4, który koncern Lamborghini przekazał jako prezent włoskiej policji. Było to zaawansowane technologicznie auto, w którym znalazł się nie tylko nadajnik GPS, ale także kamery i defibrylator. Niestety radość włoskich policjantów nie trwała zbyt długo - zaledwie rok później super radiowóz uległ poważnemu wypadkowi. Na tyle groźnemu, że do służby pojazd już nie powrócił. Szkoda. Zwłaszcza, że był to podarunek...

Ciekawostka nr 3: jaka część Audi nie sprawdziła się do końca w Indiach?

Indie, podobnie jak wiele innych krajów tamtego regionu, słyną z częstego, nie do końca niekiedy uzasadnionego podczas jazdy trąbienia. Jak się okazało, fabrycznie montowane przez Audi klaksony nie były na to przygotowane i po kilku tygodniach tak intensywnego użytkowania po prostu przestawały działać. Debiut Audi na rynku indyjskim nie należał więc do specjalnie udanych...


Ciekawostka nr 4: czym charakteryzuje się najlepsze OC?

Zakres tego obowiązkowego ubezpieczenia regulowany jest ustawowo, będzie zatem zawsze taki sam. Bez względu na to, czy polisę nabędziesz w dużym, liczącym się towarzystwie ubezpieczeniowym, czy też w TU mniejszym i mało znanym, OC chronić Cię będzie dokładnie przed tymi samymi zdarzeniami. Co za tym idzie, najlepsze OC to po prostu OC najtańsze, dlatego warto znać inne drogi do jego zakupu niż u być może stronniczego agenta ubezpieczeniowego.

Warto też pamiętać, że nie musisz wykupować go w tym samym towarzystwie, w którym kupujesz inne polisy, jak chociażby AC. Jak wybrać ubezpieczenie samochodu, nie przepłacając i nie tracąc czasu?

Najtańsze OC samochodu najłatwiej znajdziesz online, korzystając z darmowej i bezstronnej porównywarki ubezpieczeń. Wypełniając jeden formularz, możesz liczyć na przynajmniej kilka, a najczęściej kilkanaście wyników w postaci atrakcyjnych ofert tej polisy. Nie przepłacaj i wybierz najtańszą z nich,  najtańsze OC samochodu najłatwiej znajdziesz online, korzystając z darmowej i bezstronnej porównywarki ubezpieczeń klaro.pl.

Ciekawostka nr 5: czym Chevrolet Nova zaskoczył mieszkańców Ameryki Łacińskiej?

Odpowiedź jest dość prosta - nazwą. W języku hiszpańskim “no va” oznacza… nie jeździ. Antyreklama? Niekoniecznie, bo auto sprzedawało się w tych krajach nadzwyczaj dobrze. Tak dobrze, że przekroczony został nawet założony wcześniej plan. Nieco gorzej sprawa wyglądała w przypadku Nissana Moco, wyprodukowanego przez Japończyków. “Moco” to w języku hiszpańskim określenie kogoś, kto często dłubie w nosie. No cóż, zawsze można jednak przyciemnić szyby…