3 reportaże... z miast i o miastach

Antropologia miasta to dziedzina, która rozwija się nie tylko pod kątem badań nad strukturą współczesnych aglomeracji, ale porządkuje i zbiera ich współczesne historie. Przoduje w niej polska szkoła reportażu. Zobaczcie co polecamy!

"Poznań. Miasto grzechu", Marcin Kącki

zobacz na nexto
Skąd wziął się stereotyp Poznaniaka? Dlaczego o mieszkańcach tego miasta mówi się w kategorii oszczędności, przestrzegania regulaminów, skrupulatności? Jak we współczesnym spojrzeniu na Poznań odbija się jego historia - sprzeczna, trudna, pełna wielkich postaci i ikon? Opisuje to Marcin Kącki, autor wspaniałej historii Białegostoku "Biała siła, czarna pamięć". Autor nie pisze laurki. Podejmuje kolejne tropy, żeby stworzyć spójny obraz  tytułowego "miasta grzechu".


"Ursynów. Bloki w słońcu" Lidia Pańków

zobacz na nexto.pl
Dla mieszkańców Warszawy Ursynów jest dzielnicą, która zmieniała się na ich oczach. Osiedle powstałe jako sypialnia Warszawy, wielka aglomeracja z szarej płyty, dzisiaj rozwija się, porasta zielenią i staje się przestrzenią do życia, z której nie trzeba uciekać do centrum. Ale jak to się stało, że dzielnica zyskała swoją pierwotną tożsamość? Kiedy w latach 70. powstawały pierwsze zabudowy wydawało się, że architektura spełni wymogi nowoczesności. Dzisiaj patrzymy na nią jako relikt. Pańków w swoim debiucie przybliża nam Ursynów w pierwotnej wersji i pokazuje, gdzie i jak kształtował się polski modernizm.


"Miedzianka" Filip Springer

zobacz na nexto.pl
Reportaż o mieście, którego już nie ma. Dlaczego miasto z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi? Co musiało wydarzyć się na tych terenach, żeby zniknęły tradycje, legendy, pamięć? I w końcu - gdzie szukać współczesnej pamięci o tym miejscu? Jeden z najbardziej znanych współczesnych reportażystów wyrusza w ślad po mieście, którego już nie ma. Historia znikania to przede wszystkim historia tajemnic, które czyta się z dreszczykiem na plecach.