3... najlepsze książki 2017 roku! cz.1

Koniec roku - czas na podsumowania. Dzisiaj prezentujemy Wam trzy najlepsze książki mijającego roku, wybrane przez opiniotwórcze magazyny z całego świata.

Lucia Berlin, Instrukcja dla pań sprzątających

zobacz na nexto.pl
To jeden z najlepszych zbiorów opowiadań, wydany w 2015 roku, wreszcie przetłumaczony na język polski. Dynamiczne, krótkie opowiadania, których osią wspólną jest proza codziennego życia, codzienne miejsca, które odwiedzamy w różnych zakątkach świata, które autorka przybliża nam tak, jakby każde z nich było jej małą ojczyzną. 


Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu.

zobacz na nexto.pl
Bohaterka polskiej historii, na początku nowego tysiąclecia przywrócona zbiorowej pamięci, staje się dla autorki punktem wyjścia do opisania historii kobiet, które codziennie ryzykowały i ratowały życia w czasie okupacji. To należny im hołd, ale też dobitne wydobycie i podkreślenie bohaterskiej roli kobiet w wojennych czasach.


Paweł Sołtys, Mikrotyki

zobacz na nexto.pl
Dynamiczne historie opisywane przez autora zabierają czytelnika w bardzo szybką podróż wgłąb jego pamięci. Postaci zmieniają się tak szybko jak myśli, zaskakujące zwroty akcji przestają być zaskakujące, a w końcu zastanawiamy się czy mamy do czynienia z historiami wyciętymi z dzienników czy literacką fikcją.