3 książki polskich autorów, które ostatnio przeczytaliśmy z zapartym tchem!

Druga połowa 2017 roku była dobrym czasem dla publicystów i eseistów na polskim rynku wydawniczym. Typujemy pozycje, które w ostatnim czasie szczególnie zajmowały nasz czas wolny i zostały z nami na dłużej!

1. Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady.

Redakcja Dwutygodnika

zobacz na nexto.pl
Redaktorzy strony dwutygodnik.com wydali zbiór esejów o zwyczajach, snobizmach i obyczajach ostatniej dekady. Z reporterską ciekawością i błyskotliwym językiem opisują przemiany, które zaszły w naszym społeczeństwie: w filmie, literaturze, internecie, kulturze wizualnej, codziennych zachowaniach, rzeczach i komunikacji. Kiedy przyjrzymy się światu bliżej, dostrzeżemy, że to, co do tej pory odbieraliśmy jako zwyczajne i nieprzełomowe, tak naprawdę jest nową jakością w rzeczywistości, którą można poddać krytyce, ale też wyciągnąć z niej groteskę, ironię czy żart. 


2. Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Marcin Wicha.

zobacz na nexto.pl
Po 'Jak przestałem kochać design' Wicha opisuje świat przedmiotów i rzeczy oraz emocji, jakie się z nimi wiążą. Pod tym pretekstem pisze o matce: kim była, jaki jej obraz zachował się w pamięci. Rzeczy, które prawie stają się bliskimi osobami, a na pewno mogą zabrać w sentymentalna podróż podczas nieobecności, są opisane z czułością i zabawą, nie doprowadzając czytelnika do łez. To najpiękniejszy hołd jaki można oddać bliskiej osobie.


3. Kobiecość to syf i kropka. Frau Wolf.

zobacz na nexto.pl
Książka jest o byciu matką i walce ze społeczeństwem, występując w tej roli. Opisuje serię nakazów i zakazów, oczekiwań i krytyki, jakim poddaje się wychowanie. Trudne decyzje, które wiążą się z rodzicielstwem, również takie, które sprawiają, że nie decydujemy się wejść w tę rolę. Szczera do bólu, momentami wulgarna, ale zdecydowanie po coś - ku przestrodze przed spełnianiem oczekiwań mimo wszystko. Z jednej strony czyta się jak lekką powieść, z drugiej - jak najbardziej przerażający reportaż.