3 książki... nominowane do nagrody Conrada

Znamy wynik tegorocznej edycji nagrody Conrada. Laureatką została Anna Cieplak za książkę 'Ma być czysto' wydaną nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

'Ma być czysto' Anny Cieplak

zobacz na nexto.pl
To książka o współczesnych nastolatkach. Jak zrozumieć ich język, jak dojść do tego, co dzieje się w środku młodego człowieka bez ingerencji w jego prywatną przestrzeń? Książka Cieplak pokazuje, że młodzi i dorośli, współcześnie gimnazjaliści i ich opiekunowie, nie żyją w dwóch osobnych światach, ale mogą znaleźć płaszczyzny porozumienia. Przede wszystkim nie stawiając między sobą bariery pokoleniowej. Okazuje się, że wszyscy, niezależnie od wieku, mamy podobne lęki i obawy i podobnie mierzymy się z wyzwaniami codzienności.


'Jak pokochać centra handlowe' Natalia Fiedorczuk

zobacz na nexto.pl
Wbrew temu co zapowiada tytuł, nie jest to kolejna powieść o konsumpcyjnych wyborach Polaków. Fiedorczuk opisuje wizyty w centrach handlowych, ale przez pryzmat codziennych czynności, z którymi stykają się kobiety wchodząc w nowe role społeczne: matek, żon, pracownic. Przede wszystkim jest to studium codziennej niepewności i braku stabilności w życiu młodych ludzi. Opowieść o macierzyństwie i tym jak trudno mierzyć się z wyzwaniami społecznymi, które wiążą się z byciem matką. I w końcu - jak we współczesnym świecie skutecznie mierzyć się z odpowiedzialnością?


"Wśród przyjaciół" Maciej Sieńczyk

zobacz na nexto.pl
Powieść Sieńczyka to jedna z głośniejszych publikacji na rynku wydawniczym w tym roku. To gawęda w dawnym stylu narracyjnym, poświęcenie czytelnikowi maksimum uwagi. Opowieść o współczesnej Polsce, która codziennie dzieje się za naszym oknem, w naszych codziennych wyborach i nie skupiamy się na tym, dopóki ktoś nie pokaże nam tego obrazu z boku. Sieńczyk robi to w stylu, w którym robili to najlepsi literaci przed nim.