3 biografie artystek, które musisz przeczytać!

Lubicie zaczytywać się w prawdziwych historiach? My bardzo! Biografie, napisane dobrym piórem, ciekawie poprowadzone i niepozbawione pierwiastka fantazji to najlepsza lektura na jesienne wieczory. 

Stryjeńska. Diabli Nadali, Angelika Kuźniak

zobacz na nexto.pl
Historia Zofii Stryjeńskiej to podręcznikowa historia wzlotów i upadków z życia artystycznej bohemy. Jednocześnie to prawdziwa kopalnia cytatów. Stryjeńska słynęła nie tylko z trudnej sztuki, ale też z ciętego i kwiecistego języka. I chociaż w Polsce sztuka artystki nie wpisuje się we współczesne kanony, to dzięki tej biografii, wraca do współczesnej pamięci.


Poniedziałkowe dzieci, Patti Smith

zobacz na nexto.pl
"Poniedziałkowe dzieci" to autobiografia, którą artystka napisała na podstawie swojego związku z Robertem Mapplethorpem, wybitnym fotografem; od momentów, w których nie miała pieniędzy na jedzenie, do chwili, w której zaczęła pojawiać się przed nią perspektywa kariery. Przede wszystkim Smith rysuje obraz Nowego Jorku lat 60. i 70. - czasu rewolucji seksualnej i kształtowania się prawdziwej nowojorskiej bohemy. Czyta się jako fantastyczną podróż w czasie, historię miłosną i moment rodzenia się artystki, którą znamy dzisiaj.


Kobro. Skok w przestrzeń, Małgorzata Czyńska

zobacz na nexto.pl
Katarzyna Kobro to postać, którą znają wielbiciele sztuki, ale ci, którzy są trochę dalej od tego świata, mogą ją kojarzyć głównie jako żonę Władysława Strzemińskiego. Ich związek był bardzo burzliwy, a Strzemiński, jako mistrz, niejednokrotnie uniemożliwiał wyjątkowo utalentowanej artystce niezależne tworzenie. Jedną z najbardziej znanych opowieści o życiu pary malarzy jest ta o paleniu w piecu pracami, ponieważ małżonków nie było stać na ogrzewanie. Oczywiście palone prace należały do Katarzyny. A kim była, jeśli przyjrzeć się jej pomijając obecność Władysława? W końcu - co się stało, że Strzemiński nie przybył na pogrzeb Katarzyny?