Spotykają się dwie artystki - co z tego powstało?

Rusza wspólny projekt „Galatea zbuntowana” dwóch artystek – Chi-Chi Ude i Honoraty Karapudy, który łączy wiele środków przekazu artystycznego: design, fashion, fotografię, grafikę, wzornictwo, scenografię, florystykę, muzykę. Inspiracją dla artystek są bohaterki najsłynniejszych oper. Elegancję haute couture i operowy przepych równoważą nowoczesne materiały, techniki audio i wizualne oraz wrażliwość współczesnych artystów.

Premierowa odsłona projektu będzie miała miejsce 19 października 2017 roku, kiedy to zostanie zaprezentowana pierwsza kreacja haute couture inspirowana Galateą z opery „Pigmalion”. Będzie to jednocześnie pierwsze wydarzenie w nowej warszawskiej przestrzeni artystycznej, Galerii Sztuki w budynku Ethos przy placu Trzech Krzyży. W rolę Galatei wcieli się Orina Krajewska. Wieczór otwarcia galerii Ethos i premiery „Galatei” uświetni koncert specjalny Meli Koteluk. Na wydarzenie zaproszono zamknięte grono dziennikarzy, artystów i wielbicieli sztuki. 


Śmiały, wielowymiarowy projekt „Galatea” powstał z inicjatywy dwóch polskich artystek: Chi-Chi Ude, projektantki kostiumów i scenografii oraz Honoraty Karapudy, fotografki i graficzki. ”Galatea” jest pierwszą częścią zaplanowanego na wiele miesięcy przedsięwzięcia artystycznego, które każe na nowo zadać sobie pytanie o granice wolności i dowolności w kreowaniu popkulturowego ideału kobiety.  

„Poznałyśmy się przy realizacji oprawy jednego z przedstawień teatralnych. Już na pierwszym spotkaniu okazało się, że nasze koncepcje idealnie się uzupełniają. Że, posługując się innymi środkami wyrazu, mówimy tym samym językiem i o podobnych problemach” — opowiadają autorki przedsięwzięcia, Honorata Karapuda i Chi-Chi Ude. — „Taka synergia nie zdarza się często, więc nie wolno jej zmarnować. Gdy po kilku miesiącach firma Kulczyk Silverstein Properties zaoferowała nam wykorzystanie niesamowitej przestrzeni budynku Ethos, a potem otrzymałyśmy możliwość współpracy z Operą Narodową, kolejne elementy ułożyły się w całość. 

Oprawę ekspozycji każdego etapu wydarzenia stanowić będzie wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza w zmodernizowanym kompleksie handlowo-biurowym ETHOS na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.
„Moda to najbardziej dostępna dziedzina sztuki – każdy się z nią spotyka przy porannym wyborze ubrania, a jednocześnie najwięksi projektanci są wymieniani jednym tchem razem z artystami. Dlatego rozpoczęcie współpracy z Chi-Chi Ude i Honoratą Karapudą oraz stworzenie przestrzeni wystawowej w ETHOSIE było dla nas naturalne. Dzięki ukończonej w tym roku modernizacji, elewację ETHOSA od strony Placu Trzech Krzyży stanowią szklane witryny o wysokości 8 metrów, które są przepiękną oprawą dla dzieł sztuki. Już wkrótce zagości w nich ekspozycja marek premium i upmarket, również nieobecnych dotąd w Polsce. Architektura ETHOSA nawiązuje do najlepszych tradycji ulic handlowych znanych na całym świecie, gdzie każda witryna sklepowa jest swoistym dziełem sztuki. To także wyjątkowa szansa dla marek, którym zależy na jak najlepszej ekspozycji w sercu Traktu Królewskiego, na jednym z najpiękniejszych placów Warszawy” — dodaje Maciej Zajdel, Członek Zarządu Kulczyk Silverstein Properties.

We wspólnie tworzonym przedstawieniu artystki podjęły się nowoczesnej interpretacji postaci Galatei, mitycznej bohaterki opery „Pigmalion” autorstwa Jean-Philippe Rameau. Swoim talentem wspierać je będą wyjątkowi artyści: Piotr Sekunda (mistrz florystyki, współzałożyciel Floral Academy, autor niezwykłych aranżacji roślinnych), Max Kobiela (współtwórca marki Phormy, wielokrotnie nagradzany designer, autor instalacji scenograficznej), Damian Pielka (multiinstrumentalista, kompozytor i producent, autor oprawy muzycznej spektaklu). Projekt koordynuje Iwona Czapla.


Gala finałowa i wernisaż wystawy wieńczącej pierwszy etap przedsięwzięcia odbędzie się 14 grudnia w galerii w budynku Ethos na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Projekt objęty jest patronatem Opery Narodowej oraz mecenatem Kulczyk Silverstein Properties.