Spełnij marzenie o perfekcyjnym profilu - zobacz, na czym polega operacja plastyczna nosa

Wąskie, szerokie, haczykowate, garbate i zadziornie zadarte - są różne kształty nosa i wiele z nich dodaje charakterystycznego wyglądu i wyróżnia z tłumu, co nie zawsze odczuwane jest jako atut. Za najbardziej estetyczne uznawane są nosy małe i wąskie. Lecz nie każdego matka natura obdarzyła pięknym profilem, dlatego korekta nosa to jedna z najbardziej pożądanych operacji plastycznych w gabinetach medycyny estetycznej, także w warszawskiej Klinice Miracki. Profesjonalnie wykonana zmienia wygląd twarzy nie do poznania!

Korekta nosa - dlaczego decydujemy się na zabieg?

  Pierwszym powodem, dla którego podejmowana jest decyzja o korekcie nosa, jest jego nieestetyczny wygląd, który przysparza kompleksów. Plastyka nosa, fachowo nazywana rhinoplastyką, obejmuje część chrzęstną lub kostną. Gdy defekt dotyczy przerośniętych skrzydełek lub zdeformowanego czubka (zbyt duży, zadarty bądź zniekształcony w inny sposób), operacji poddawana jest część chrzęstna nosa (czubek i skrzydełka). Modelowanie tkanki kostnej zmienia kształt górnej część nosa. W ten sposób można pozbyć się garba, zmniejszyć, zwęzić lub wyprostować nos. W zaawansowanych przypadkach może okazać się konieczne wypełnienie kostnych lub chrzęstnych ubytków, poprzez przeszczep bądź wprowadzenie implantu. 

Inną motywacją do wykonania operacji plastycznej nosa są względy zdrowotne. W przypadku osób z nieprawidłową budową przegrody nosowej wykonywana jest jej chirurgiczna korekcja (septoplastyka). W takich wypadkach można wykonać samą operację wewnętrznej części lub zdecydować się na połączenie korekcji przegrody nosowej z modelowaniem zewnętrznego kształtu nosa. Septoplastyka całkowicie przywraca komfort oddychania i niweluje inne dolegliwości związane z nieprawidłową budową narządu węchu.

Dla kogo operacja plastyczna nosa? 

Chirurgiczna korekta nosa daje wiele możliwości. Dzięki niej można poprawić różne estetyczne defekty narządu węchu, np.: 

• wydatny nos,

• zbyt mały (nierozwinięty lub uszkodzony),

• nos garbaty,

• wklęśnięcia i nierówności na grzbiecie,

• nos zbyt szeroki lub wąski,

• szeroki koniuszek nosa, opadający lub nierówny,

• szerokie skrzydełka,

• nos niesymetryczny lub zdeformowany,

• nadmiernie wydłużony.

 

Plastyka nosa - przebieg zabiegu 

Należy sobie zdawać sprawę z tego, że plastyka nosa to operacja chirurgiczna ze wszystkimi jej konsekwencjami, czyli np. nieprzyjemnymi objawami odczuwanymi podczas procesu gojenia się ran. Podczas operacji stosowane jest znieczulenie, najczęściej ogólne (narkoza), nad którym czuwa anestezjolog. Następnie lekarz wykonuje precyzyjne nacięcia i modeluje kształt nosa, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pacjentem. Zabieg polega na wycięciu fragmentów tkanki (kostnej lub chrzęstnej), odpowiedzialnych za deformację nosa. W razie potrzeby umieszczone zostają odpowiednie wypełnienia. Oprócz szwów wewnętrznych i zewnętrznych, po zabiegu na nos zakładany jest też gips, który usztywnia delikatną konstrukcję, stworzoną przez chirurga plastyka. Korekcja nosa jest poważną ingerencją w organizm, dlatego wymaga jednodniowego pobytu w klinice, a po powrocie do domu wyłączenia się z życia zawodowego na kilka dni.

Kiedy pojawią się efekty?

W przypadku zabiegów chirurgicznych czas oczekiwania na pożądane efekty jest dość długi. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ustąpienie opuchlizny, zagojenie się wszystkich ran i prawidłowe zrośnięcie kości oraz chrząstek. W zależności od zaawansowania operacji, nawet przez kilka tygodni po zabiegu można odczuwać ból nosa, twarzy czy głowy. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku tygodniach od ustąpienia obrzęku. Nos zaczyna wyglądać korzystnie około miesiąc po zabiegu. Na całkowite wygojenie czeka się zwykle od 5 do 6 miesięcy - wtedy można z całą pewnością ocenić skuteczność zabiegu. Zdarza się jednak, że ten okres wydłuża się do roku.

Więcej na temat plastyki nosa przeczytasz na stronie: https://klinikamiracki.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-nosa/