Solarium. Szkodliwe czy nie?

Zbliża się upragnione lato, zatem to doskonała okazja, by nasza skóra zyskała piękną, brązową opaleniznę. Niestety zimą jest to niemożliwe, więc chętnie zaglądamy do solarium. Nie od dziś jednak wiadomo, że ma ono zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. A jakie są naprawdę wady i zalety solarium?


Na czym to polega?

Najpierw powiedzmy sobie na czym polega samo opalanie na sztucznym słońcu. Solarium to nic innego jak urządzenie elektryczne, które zbudowane jest z lamp UV. Lampy te mogą być nisko lub wysokociśnieniowe. Światło wytwarzane przez lampy UV w solarium wywarza podobną dawkę promieniowania co słońce.

Wady solarium

Może niektórzy z Was uważają, że lepiej koncentrować się na zaletach. Omawiając wady jednak chcielibyśmy przede wszystkim rozwiać kilka wątpliwości dotyczących solarium. Zaczynając od samej skóry ta pod wpływem sztucznego promieniowania zdecydowanie szybciej ulega starzeniu się. Przechodząc do znacznie poważniejszych dolegliwości, właśnie w kontekście solarium zaczęto mówić o tanoreksji. A jest to nic innego jak fizyczne i psychiczne uzależnienie od bycia opalonym. Osoby uzależnione mimo widocznej opalenizny ciągle uważają, że są blade nie dostrzegając własnego problemu. Natomiast częste wizyty w solarium tłumaczą jako chęć poprawy kondycji skóry. Największy problem to zwiększone prawdopodobieństwo raka skóry, w tym czerniaka złośliwego. W niektórych krajach (Brazylia, Australia, czy kraje skandynawskie) korzystanie z solarium zostało zabronione, lub ograniczone. W Niemczech z tego typu usług nie mogą korzystać osoby nieletnie. W 2009 roku Międzynarodowa Agencja Badania Raka zakwalifikowała użycie solarium do grupy czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka, z kolei w Stanach Zjednoczonych Stwierdzono, że ok. 90% wykrywanych nowotworów skóry było spowodowane zbyt częstym przebywaniem na solarium.

Zalety też są

Oczywiście pierwszą z nich jest ładna, brązowa opalenizna. Bardzo ważne jest też dostarczanie poprzez promieniowanie UV witaminy D, której szczególnie brakuje nam zimą przy niedoborze słońca. Wielu specjalistów uważa również, że opalanie się także na solarium zwiększa poziom endorfin w organizmie. Opalanie na solarium pomaga również w walce z bólami reumatycznymi, a także w dolegliwościach mięśni i stawów.

To Ty decydujesz o bezpieczeństwie

Wyżej dość obszernie powiedzieliśmy o zagrożeniach wynikających z wizyt na solarium. Rozsądne korzystanie z zabiegów powoduje, że zdecydowanie ich unikamy. Przede wszystkim korzystanie z solarium warto wcześniej omówić z lekarzem. Dolegliwości takie jak: cukrzyca, czy choroby serca mogą okazać się znacznym przeciwwskazaniem do korzystania z zabiegów. Zalecana dawka solarium to ok. 10 godzin w ciągu roku. Średnio zabieg wynosi ok. 40 minut z podziałem na ok. 8 minutowe sesje. Bardzo ważne jest też miejsce, które wybieramy, do którego powinniśmy mieć zaufanie przede wszystkim jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej skóry. Tu liczy się nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i profesjonalna obsługa.

Autor: Anna Dydymska