Okulary korekcyjne. Kiedy je wybrać zamiast soczewek i jak dobrać oprawki?

Coraz częściej wybieramy wyraziste, mocne i kolorowe oprawki okularów korekcyjnych. Nie brakuje na nich zdobień, a wielkie szkła nie są - jak dawniej - powodem do wstydu, tylko idealnym podkreśleniem stylizacji. Okulary korekcyjne zrobiły się modne, w związku z tym do łask wróciły modele, które dawniej praktycznie w ogóle nie były wybierane. 

Okulary korekcyjne - czym są i do czego służą?

Jeszcze kilka lat temu okulary korekcyjne dla wielu osób były uciążliwą koniecznością. Wiele osób wolało nosić soczewki kontaktowe, ponieważ w okularach czuły się mniej atrakcyjne. Obecnie okulary zrobiły się modne i traktowane są jako wyrażenie siebie lub też część stylizacji. Nawet osoby pozbawione wad wzroku noszą tzw. zerówki, kiedy chcą podkreślić konkretną stylizację lub wyglądać poważniej. W większości przypadków jednak osoby w okularach to osoby posiadające wadę wzroku, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie bez jej korekcji. Okulary korekcyjne pozwalają im z łatwością widzieć rzeczy znajdujące się w oddali lub rozpoznać przedmioty, które są blisko nich. Parametry okularów zawsze są dobierane przez specjalistę podczas badania - nigdy nie powinniśmy kupować okularów korekcyjnych do codziennego użytku na własną rękę, czyli wybierając je metodą przymierzania np. w drogeriach. To niebezpieczne i może prowadzić do zwiększenia wady wzroku. Mamy za to pełną dowolność w wyborze oprawek okularów - o ile szkła (ich wartości) muszą być precyzyjnie dopasowane przez specjalistę, o tyle sam design okularów korekcyjnych zależy już tylko od nas. Nawet osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe do korekcji wady wzroku, powinny posiadać parę okularów. Soczewki to świetne rozwiązanie, natomiast czasem mogą podrażnić oczy, dlatego warto mieć okulary na takie sytuacje. Obecnie oferta ciekawych oprawek na rynku jest bardzo różnorodna. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć zarówno okulary, jak i soczewki korekcyjne (https://www.visionexpress.pl/lp/szukaj/korekcyjne), w których będzie dobrze wyglądać.

Jak dobrać oprawki w okularach korekcyjnych?

Dobrze dobrane okulary nie powinny uciskać skroni i nosa oraz muszą pewnie trzymać się na twarzy. Oznacza to, że gwałtowniejszy ruch głową nie może powodować przesuwania bądź spadania okularów. Ponadto oprawki okularów nie mogą ograniczać naszego pola widzenia, a także powinniśmy się w nich po prostu dobrze i atrakcyjnie czuć. Najprościej wybrać oprawki, kierując się zasadą dobierania konkretnych kształtów okularów do konkretnych kształtów twarzy:

  • oprawki do twarzy okrągłej: kanciasto-prostokątne modele okularów, zwężające się u dołu,
  • oprawki do twarzy kwadratowej: modele zaokrąglone, duże, w kształcie “kociego oka”,
  • oprawki do twarzy podłużnej: modele zaokrąglone, owalne, lekko zakrzywione po bokach, ze szkłami posiadającymi dużą wysokość,
  • oprawki do twarzy owalnej: kanciaste, kwadratowe, prostokątne geometryczne, owalne lub okrągłe,
  • oprawki do twarzy trójkątnej: zaokrąglone lub okrągłe modele, mogą to być tzw. lenonki, nie muszą posiadać pełnej oprawki.
Okulary korekcyjne oprócz korygowania wzroku powinny podkreślać nasze atrakcyjne cechy i ukrywać niedoskonałości. Dobrze dobrany model oprawek jest w stanie to zrobić. Przy wyborze okularów powinniśmy kierować się przede wszystkim ich praktyczną funkcją, czyli wziąć pod uwagę ich delikatność bądź też wytrzymałość na uderzenia lub innego rodzaju wypadki.

Modne okulary korekcyjne damskie. Odpowiednie oprawki dla kobiet

Obecnie obserwujemy wielki powrót okularów w dużych rozmiarach. Kilkanaście lat temu kobiety stawiały na dyskretne, mało widoczne oprawki - raczej “wstydziły się” nosić wielkich szkieł lub ukrywały jak się dało wadę wzroku. Teraz najchętniej wybieranymi są wyraziste, grube i często kolorowe modele. Niezmiennie modna jest klasyka, czyli czarne, szare i brązowe oprawki, które sprawdzają się w każdej sytuacji, zarówno podczas spędzania czasu wolnego, jak i podczas spotkań biznesowych (nadają powagi). Coraz więcej kobiet stawia jednak na to, żeby okulary korekcyjne podkreślały ich charakter i stylizacje. Dlatego na ulicach widać mnóstwo pań w kolorowych oprawkach, które są tak duże, że zaczynają się nawet nad brwiami, a które kończą się w połowie policzków. Im większe, tym lepsze! Ponadto mogą mieć nietypowo wygięty mostek lub mostek w innym kolorze niż reszta oprawek. Dodatkowo do łask wróciły zdobienia, dlatego na modnych okularach korekcyjnych znajdziemy cekiny, błyszczące szczegóły lub wzory (najpopularniejsza jest tzw. panterka). Wybierając okulary korekcyjne, oczywiście warto patrzeć na to, co aktualnie jest modne, ale przede wszystkim zwracajmy uwagę na modele, które pasują do kształtu naszej twarzy i które sprawiają, że czujemy się w nich dobrze.

Modne okulary męskie. Odpowiednie oprawki dla mężczyzn

Mężczyźni podobnie jak kobiety zaczęli dostrzegać zalety wielkich oprawek. W męskich modelach także pojawiają się zdobienia, ale są znacznie dyskretniejsze niż te wykonywane na damskich okularach korekcyjnych. Nie brakuje za to koloru - kilkanaście lat temu jedynym ze znanych mężczyzn noszących kolorowe oprawki był Jurek Owsiak, obecnie na kolor stawia coraz więcej panów. Nie można natomiast odmówić ponadczasowej popularności klasycznej czerni. Męskie modele zazwyczaj są wykonane w ciemnych kolorach, które mają podkreślać charakter ich posiadacza. Najmodniejsze modele to oprawki geometryczne, kwadratowe lub prostokątne. Mniejszą popularnością cieszą się okrągłe okulary, ale takie modele także można dostrzec na ulicach u panów.

Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne. Czy to dobre rozwiązanie?

To świetny pomysł dla osób, które nie chcą nosić soczewek kontaktowych, a latem męczą się mrużąc oczy w pełnym słońcu. W każdym renomowanym salonie można zamówić korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale też pomagają wyraźnie widzieć. Istnieje też możliwość kupienia oddzielnych nakładek na okulary korekcyjne, które można przypiąć do nich tylko na czas przebywania na słońcu. Jednak aby ochrona przed słońcem była kompletna, należy pamiętać o kupowaniu nakładek z filtrem UV400. Nakładki zawsze muszą być kupione w sprawdzonym sklepie i posiadać oznaczenia potwierdzające występowanie filtru ochronnego. W razie wyrabiania przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych w salonie mamy pewność, że będą one spełniały odpowiednie normy.