Inspirują #1 - Dawid Anioł

Dawid Anioł, założyciel bloga czarno-czarny.pl jako pierwszy odpowiada na nasze pytania w cyklu #inspirują. Co myśli o modzie, mediach społecznościowych, po jaką literaturę branżową sięga? Przeczytajcie koniecznie!

zdj. czarno-czarny.pl
- Zacznę standardowo. Moda męska w Polsce. Wiele mówi się o tym, że nie jest dobrze, że mężczyźni wciąż nie zwracają uwagi na wygląd. Z drugiej strony, w blogosferze, mediach społecznościowych czy na polskich wybiegach możemy dziś znaleźć więcej inspiracji. Jak oceniasz stan mody męskiej w naszym kraju?

Sposób ubierania się mężczyzn w Polsce zdecydowanie zmienił się wraz z momentem kiedy moda stała się po prostu modna. To między innymi zasługa blogerów modowych. Zaczęto przekraczać pewne bariery oraz poruszać tematy mody męskiej jak i dbania o naszą urodę. Ogromna różnorodność blogów spowodowała spore zainteresowanie wśród miłośników każdego stylu. Panowie zaczęli obserwować i eksperymentować, bo przełamywanie kolejnych stereotypów wiązało się z większą odwagą na spróbowanie czegoś nowego. Te wszystkie zmiany, o których piszę dotyczą głównie młodzieży. To właśnie nastolatkowie eksperymentują najbardziej i to z pewnością zaowocuje w przyszłości kolejnym, modnie ubranym pokoleniem. Te zmiany wpływają również na nieco starsze pokolenia, ale tutaj nie oczekiwałbym cudów. Niestety akceptacja wśród społeczeństwa jest dla wielu panów w wieku ponad 40 lat znacznie ważniejsza, a czasy w których dorastali z pewnością nie były sprzyjające modzie męskiej. Każdy kolejny rok, będzie nas przybliżał do osiągnięcia coraz lepszego wyniku w dążeniu do dobrze ubranego społeczeństwa. Niestety te zmiany zachodzą bardzo powoli i w głównej mierze to obecna młodzież jest grupą, która zmieni pogląd na modę i zaszczepi go w przyszłych pokoleniach.

- Nie tylko prezentujesz własne stylizacje, ale także radzisz w kwestii ubioru. Co dobrze ubrany mężczyzna powinien mieć w szafie? Co jest na twojej liście ‘must-have’?

Bardzo ciężko jest udzielać porad dla wszystkich jednocześnie. Każdy posiada swój własny gust i to, że aktualnie uważam, ze ponadczasowa ramoneska powinna znaleźć się w szafie każdego mężczyzny nie znaczy, że będzie to wyznacznikiem bycia modnym. Z pewnością każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie klasyczną białą koszulę, chociaż jedną, dobrze dopasowaną marynarkę oraz eleganckie obuwie. Niestety w kwestiach wyjściowych Panowie nadal są bardzo zachowawczy. Mój 'must-have' na obecną chwilę to czarna bomberka, sportowe obuwie Nike Air Force 1 oraz zwykły czarny t-shirt. Trendy ulegają zmianie, dlatego nie przywiązuję się do ubrań, choć staram się żyć zgodnie z zasadą 'slow fashion'.

- Często rozmawiamy o sukienkach z czerwonego dywanu. O strojach mężczyzn mówimy niewiele. Jest o czym mówić? Jakie męskie stylizacje robią na Tobie wrażenie?

To prawda. O męskich stylizacjach na czerwonych dywanach mówi się zdecydowanie bardzo mało. Z drugiej strony w większości przypadków jest to po prostu garnitur, a tutaj można jedynie analizować odpowiednio dopasowany krój. Oczywiście nie twierdzę, że garnitury są nudne i nie mogą przykuwać uwagi. Kieruję się raczej rozsądkiem i wątpię, aby widok kilkunastu, mężczyzn w kolorowych i wzorzystych garniturach był realny. Moim zdaniem mężczyzna na czerwonym dywanie powinien być elegancki, prezentować się z klasą i być świetnym dopełnieniem kreacji swojej partnerki. Oczywiście są również ciekawe przypadki, jak na przykład muzyk Pharell Williams, który zawsze stara się zaskoczyć na czerwonym dywanie., ale to już jest kwestia stylu i myślę, że wyjątki są dobre, ale w ograniczonej ilości. Kobiece kreacje zawsze będą wzbudzały większe zainteresowanie.

- Instagram czy facebook? Która platforma daje większe możliwości w dotarciu do odbiorców?

Zdecydowanie instagram. Facebook już dwa lata temu znacznie ograniczył zasięgi, które pozwalały dotrzeć do naszych odbiorców. Krótko mówiąc, obecnie trzeba zapłacić aby być widocznym. Niestety z instagramem dzieje się to samo, ale na szczęście na mniejszą skalę. Dodatkowo instagram składa się z naszych galerii, które może przejrzeć każdy, bez wyjątku. Wystarczy polubić czyjeś zdjęcie aby wzbudzić zainteresowanie swoim profilem. Facebook ma niewiarygodny zasięg, ale instagram daje nieograniczone możliwości.

- Masz w szafie ubrania, które mógłbyś nosić cały czas?

Oczywiście i szczerze mówiąc na co dzień noszę bardzo podobne zestawy. Przeważnie są to zwykłe, czarne spodnie dżinsowe oraz czarny, gładki t-shirt. To zabrzmi dość banalnie, ale właśnie takie zestawienie cenię sobie najbardziej, oczywiście mając na myśli zwykłe dni. Dodatkowo to świetna baza do stworzenia znacznie bardziej wyszukanych stylizacji. Często dobieram do takiego zestawu ciekawe buty lub kurtkę i najczęściej to przynosi wyjątkowy efekt.

- Obserwujesz konkurencję? Kogo lubisz śledzić?

Śledzę raczej magazyny modowe i profile projektantów. Konkurencję znam, ale nikt konkretny nie przychodzi mi do głowy. Pisząc bloga, chcąc nie chcąc, natrafiam na konkurencję. Obserwuję z zaciekawieniem, ale zdecydowanie nikim się nie inspiruję. Jeśli już kogoś śledzę to raczej mało znanych influencerów, głównie zza granicy.

- Zajmujesz się modą męską. Zatrzymajmy się na chwilę po drugiej stronie mody. Jak patrzysz na modę dla kobiet? Jakbyś opisał idealnie ubraną kobietę?

Idealnie ubrana kobieta to przede wszystkim kobieta świadoma swojego charakteru oraz pewna siebie. Jeśli czujemy się pewnie w tym co nosimy, to jest to już połowa sukcesu. Uwielbiam patrzeć na Panie, które reprezentują swój własny styl, bez względu na to, czy jest on minimalistyczny czy awangardowy. Uśmiechnięta kobieta zawsze będzie dla mnie świetnie ubrana. Ja osobiście popieram elegancję i minimalizm panującą obecnie w modzie damskiej.

- Czytasz książki o modzie męskiej albo magazyny o tej tematyce? Co mógłbyś polecić?

Obecnie jestem na etapie czytania książek biograficznych. Serdecznie polecam autobiografię ''Dior i Ja'', to bardzo ciekawa książka z zapiskami z najważniejszych lat w karierze Christiana Diora. W kolejce czeka również biografia Alexandra McQueena oraz Yves Saint Laurent. Cieszę się, że od pewnego czasu mamy na rynku kilka magazynów modowych dla mężczyzn. Ja z chęcią sięgam po ''Elle Man''.

- Na koniec zapytam jeszcze o film, w którym były najlepsze twoim zdaniem męskie stylizacje?

To pytanie mnie zaskoczyło. Po dłuższym zastanowieniu się, przyznam szczerze, że jeśli już zwracam uwagę na ubiór w filmach, to są to raczej kobiece kreacje. Uwielbiam patrzeć na piękne suknie i ciekawą biżuterię.