Zumba łączy pokolenia

Od kilku lat  cieszy się niezmienną popularnością. Ćwiczą ją starsi i młodsi. Pozwala odreagować stres i ćwiczy sylwetkę ciała. Zumba – bo o niej mowa to kolejny przykład sławy, która pojawiła się przypadkiem.

Zumba – co to jest? 

Zanim powiemy o krótkiej historii tego tańca na wstępie o tym czym Zumba jest. Inaczej określa się ją jako połączenie tańców latynoamerykańskich i elementów fitness, czy aerobiku. Jeśli chodzi o style taneczne to Zumba łączy ze sobą m.in. hip – hop, soce, sambę, salsę, merenque, mambo, czy Bollywood. Ponadto inspiracją Zumby są też elementy sztuki walki i tańca brzucha.

Przypadek pewnego treningu

Historia Zumby jest zarówno krótka, jak i przypadkowa. W połowie lat 90-tych kolumbijski trener fitness Alberto „Beto” Perez pewnego dnia zapomniał wziąć płyty z podkładami do ćwiczeń fitness. Nie chcąc odwoływać treningu zabrał z samochodu płyty z ulubionymi, latynoamerykańskimi utworami. Wpadł na pomysł, by uczestnicy zajęć sami zaczęli improwizować swoje ruchy w rytm muzyki. Reakcja z ich strony była na tyle entuzjastyczna, że postanowił zacząć praktykować te technikę w innych krajach. Dziś Alberto Perez jest nie tylko tancerzem, ale i choreografem. W 2001 roku nawiązał współpracę z Alberto Perlmanem i Alberto Aghionem. Efektem tej współpracy stały się filmy fitness z elementami tańców latynoamerykańskich dzięki którym Zumba zyskała popularność na całym świecie. Co ciekawe sama nazwa nie ma żadnego konkretnego znaczenia i została wybrana przypadkowo.

Rodzaje Zumby

Zumba Basic – styl najbardziej uniwersalny, skierowany do najszerszej grupy odbiorców. Zumba basic opiera się na krokach czterech, latynoamerykańskich tańców jak:cumbia, salsa, merenque i reggaton. Wkradają się jednak i inne style jak np. samba, czy cha – cha. Ten rodzaj Zumby nie tylko pozwala na doskonałą zabawę (redukuje stres), ale i spalić kilka zbędnych kilogramów.

Zumba Toning – przeznaczona dla nieco bardziej zaawansowanych trenujących, którzy jeszcze bardziej skupiają się na wyrzeźbieniu sylwetki i spalaniu tkanki tłuszczowej. Same treningi prócz elementów tanecznych wspomagane są bowiem specjalnymi ciężarkami, które wspierają trening ciała, oraz podkreślają rytm choreografii.

Zumba Gold – skierowana do osób starszych, a także tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli wcześniej podjąć żadnej aktywności fizycznej. Zajęcia Zumby nie tylko są krótsze z dodatkowymi przerwami, ale i choreografie na treningach są zdecydowanie lżejsze. Zumba Gold bardzo często praktykowana jest przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Aqua Zumba – nie bez kozery często potocznie określana jako „impreza w basenie”. Aqua maratony na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. Ponadto w zajęciach mogą wziąć udział nawet całe rodziny. Należy wykonać podobne elementy choreograficzne pod oporem wody, co automatycznie poprawia wytrzymałość mięśni i kondycję układu oddechowego.

Zumbatomic – dla dzieci w wieku 4 – 12 lat, opierająca się na rytmach latynoskich z delikatnymi elementami cardio. Same zajęcia są przede wszystkim doskonałą zabawą, ale i nauką zdrowego stylu życia, a także wsparciem rozwoju fizycznego u dzieci.

Zumba in the Circuit – jest to półgodzinny, obwodowy, intensywny trening mający na celu m.in. zwiększenia wydajności organizmu, czy spalenia zbędnych kalorii. 

Autor: Anna Dydymska