Zielona herbata to samo zdrowie

Rośnie zainteresowanie zieloną herbatą, nie tylko ze względu na swój smak, ale i zdrowotne działania. To właśnie nad nimi postanowiliśmy się pochylić. 


Krótka historia zielonej herbaty

Zielona herbata była używana już 4500 lat temu, w starożytnych Chinach. Liście zbierano ręcznie, a następnie suszono. W dalszej kolejności proces fermentacji spowodował, że herbata stała się czarna. Wracając jednak do czasów starożytności: to już wtedy korzystano z zielonej herbaty do leczenia dolegliwości takich jak: bóle głowy, zaburzenia trawienia, ospałości, czy rozstrojów żołądka. Jak wiemy – aktualnie zielona herbata cieszy się ogromnym zaufaniem w profilaktyce zdrowotnej.

Witaminy

Swoje zdrowotne właściwości zielona herbata zawdzięcza przede wszystkim ogromnej ilości takich witamin jak: A, B, B2, C, K, E. Ponadto zielona herbata zawiera wiele cennych minerałów i mikroelementów takich jak: żelazo, sód, wapń, potas, czy cynk.

Na co pomaga?

Przechodzimy do najważniejszego, a zatem właściwości zdrowotnych zielonej herbaty. Przede wszystkim chętnie korzystają z niej wszyscy Ci, którzy chcą zgubić zbędną tkankę tłuszczową. Badania naukowe potwierdziły, że regularne picie zielonej herbaty znacząco zmniejsza ryzyko nowotworów, a to głównie dzięki licznym zawartościom polifenoli, które hamują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Zielona herbata pozwala na dłuższe zachowanie młodości. M.in. opóźnia rozwój choroby Alzheimera, czy pozwala na dłuższe zachowanie pamięci i koncentracji. Zielona herbata poprzez prawidłowe funkcjonowanie jelit, zwalcza takie związki jak: nadtlenek wodoru i beta amyloid. Co więcej, Japończycy twierdzą, że picie zielonej herbaty wydłuża życie o 3 lata.

Z zielonej herbaty powinni korzystać także Ci, którzy dbają o urodę, gdyż poprawia wygląd skóry. Niweluje działanie wolnych rodników, chroni skórę przed starzeniem się, przebarwieniami i zmarszczkami. Aktualnie do produkcji wielu kosmetyków używa się wyciągu z zielonej herbaty, zwłaszcza w przypadku preparatów mających na celu zwalczanie trądziku na skórze. Ponadto kosmetyki na bazie zielonej herbaty mogą pomóc w przypadku przetłuszczających się włosów.

W zależności od sposobu parzenia, zielona herbata może działać pobudzająco, tym samym może stać się alternatywą dla kawy. Jeżeli potrzebujesz się uspokoić to zielona herbata również doskonale Ci w tym pomoże. Stąd jej picie zalecane jest także w przypadku bezsenności.

Zdrowy uśmiech dzięki zielonej herbacie? To jest możliwie! Zielona herbata bowiem pomaga przy parodontozie. Ponadto ma działanie antybakteryjne dzięki czemu likwiduje problem brzydkiego zapachu z ust, który dla wielu osób jest krępującym problemem.

Zielona herbata hamuje rozwój cholesterolu, przeciwdziała odkładaniu się złogów na naczyniach krwionośnych. Zmniejszając lepkość płytek krwi, zapobiega tworzeniu się skrzepów. Tym samym jest nieoceniona w profilaktyce chorób serca, nadciśnienia, a także chorób układu krążenia.

  Autor: Anna Dydymska