Z przyjemnością wypijesz brudną wodę po swojej kąpieli

Albo po umyciu brudnych naczyń. Brzmi odrażająco? A co, jeśli dodamy, że będzie ona czystsza, niż ta z butelki?


'Drop by Drop' to rośliny pod szklaną kopułą. Rurki umożliwiają dolewanie wody, która ma być oczyszczona. Następnie gromadzona jest w zbiorniczku i tak przygotowana, nadaje się do spożycia. System przeznaczony jest do szarej wody - pochodzącej z pralek, zlewozmywaków i wanien. 

Jak to działa? Światło wewnątrz kopuły pobudza rośliny do fotosyntezy, pobierają one wodę przez korzenie i liście, oddając przy tym parę wodną. Pompa kontroluje przepływ powietrza w układzie i tworzy próżnię, aby przyspieszyć transpirację. Następnie z kopuły wydobywana i skraplana jest wilgoć, aby utworzyć oczyszczoną wodę destylowaną, która może zawierać domieszkę soli. Drop by Drop równocześnie oczyszcza powietrze w pokoju, uwalniając tlen.

Twórcą domowego systemu filtracji jest absolwent Royal College of Art, Pratik Ghosh.  Jak sam mówi, stworzył mini wersję Amazonii. I dodał:

'Jest to biosfera, w której pięć kluczowych czynników niezbędnych do efektywnej transpiracji, a mianowicie ciepło, wiatr, światło, ciśnienie i wilgotność, są utrzymywane na optymalnym poziomie'.

Projektując, chciał wypracować coś, co będzie mogło znaleźć się w salonie, a nie ukryte w kuchni pod umywalką. Pomyślał też o dodatkowym aspekcie, a mianowicie co stanie się podczas długoterminowej nieobecności właściciela. Właśnie z tego powodu rury mogą być zatkane, aby stworzyć samowystarczalną atmosferę. Gleba jest wypełniona drobnoustrojami i owadami, które dostarczają dwutlenek węgla dla roślin.

Pratik Gosh chciałby zmienić sposób pozyskiwania i konsumowania wody na większą skalę. Jednak jak sam podkreśla, aby to było możliwe, najpierw trzeba zacząć od małych kroków, czyli własnego domu i otoczenia. Dzięki wynalazkowi to dziecinnie proste:

'Do systemu można wlać brudną wodę zebraną z kuchni, czy nawet łazienki, a rośliny pomogą ją filtrować' - mówi Gosh. 

System filtracji jest bardzo powolnym procesem, ale Gosh wierzy, że można go zastosować na większych powierzchniach. Potencjalnie istnieje sposobność na pokrycie dachów domów.  Przestrzeń średniej wielkości dachu brytyjskiego domu pozwoli na filtrowanie 160 litrów wody w ciągu 12 godzin światła dziennego. 

Może zainteresuje Cię również doniczka, która uśmierci kwiat, jeśli nie ćwiczysz?

Dzieło Ghosha zostało wystawione na pokazie absolwenta Royal College of Art w Londynie. 

Zobaczcie filmik, pokazujący działanie wynalazku:

Drop by drop from pratik ghosh on Vimeo.