Trzy pytania do... Martyny Wójcik-Śmierskiej

Polska graficzka, ilustratorka. Pracowała między innymi dla La Rivista, Le Particulier, Monocle. Wybrane nagrody i wystawy: Najlepszy polski ilustrator - Austria 2017, Flash Exhibition – Portugalia, Illustrated Sydney – Australia, 7x7 Exhibition – Londyn.

Skąd czerpiesz inspiracje do pracy?

Inspiracji szukam wszędzie, ale największą kopalnią kreatywnej myśli i dobrej koncepcji jest świat malarstwa i wielcy artyści.
Masz bardzo charakterystyczny styl. Jak go odnalazłaś?

Moje prace na przełomie czasu bardzo się zmieniły, bo i ja zdobyłam większe doświadczenie i umiejętności. Wszystko zaczęło się od liceum plastycznego w Bydgoszczy, a następnie od studiów artystycznych z projektowania graficznego na UMK w Toruniu. Edukacja bardzo rozbudziła moją potrzebę kreowania, tworzenia.

Bardzo lubię poszukiwania nowej formy, eksperymenty i mierzenie się ze świeżymi tematami. Dzisiaj w większości sytuacji rysuję i projektuję na komputerze. Kolorystyka moich grafik stała się bardziej śmiała, a faktury które tworzę w jakimś stopniu dopełniły całości.

Myślę, że wszystko to złożyło się na mój obecny styl. 


Artyści, których prace najbardziej podziwiasz to?


Nie mam jednego ulubionego artysty, ale podziwiam i cenię twórczość Cezanne, Matisse, Gris, Le Corbusier, Girard, Picasso, Harper.

Bardzo mi odpowiada uproszczona i zgeometryzowana forma, lubię płasko nałożony żywy kolor oraz podziwiam trafność i bezbłędność tych artystów.

Wszyscy oni ogromnie mnie inspirują!


Kasia projektuje poszetki, które możecie kupić na: stlsh.pl/t/kategoria/ubrania/on/poszetki