Powstanie leśne miasto. Mamy zdjęcia!

Ma swój własny szpital i mnóstwo czystego powietrza. 


Włoskie studio projektowe Stefano Boeri Architetti, znane jest z tworzenia ekologicznych obiektów. Jego założyciel zwraca uwagę na postępującą urbanizację, która przyczynia się do braku zieleni w mieście. Coraz mniej miejsca, coraz więcej zabudowań  - traci na tym jakość powietrza. Niedawno usłyszeliśmy o projekcie studia architektonicznego, który powstał w Mediolanie. 26-piętrowy apartamentowiec nie wyróżniałby się niczym szczególnym, gdyby nie to, że zasadzono na nim ponad 900 drzew. Pomagają mieszkańcom w zmniejszaniu dwutlenku węgla, a tym samym widok jest nieziemski.


Tym razem Stefano Boeri idzie o krok dalej i współpracując z władzami chińskiego regionu Liuzhou, chce stworzyć leśne miasto . Dookoła znajdują się tereny górskie i leśne, które będą stanowiły idealne dopełnienie projektu. Miasto zyska nie tylko ekologiczny wygląd, ale także ekologiczną technologię w postaci odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, planowane jest posadzenie 40 tysięcy drzew i milion przeróżnych roślin. Oczyszczą one powietrze z 10 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie, oddając przy tym 900 ton tlenu. Efektem będzie zwiększenie różnorodności flory, obniży się średnia temperatura powietrza.

Liuzhou Forest City ma zasiedlić około 30 tysięcy ludności i powstać do 2020 r. Na miejscu znajdą się liczne budynki mieszkalne, centra handlowe, szpital, szkoły, tereny rekreacyjne. Szybka kolej połączy miasto z Liuzhou. Projekt stworzono z myślą o młodych osobach, które chcą żyć z dala od zgiełku miasta i przede wszystkim myślą o swoim zdrowiu. Jeśli idea się przyjmie, takich miast w Chinach powstanie więcej. 


Źródło zdjęć: Stefano Boeri Architetti