Pomysłowa przestrzeń dla każdego

To będzie jedna z pierwszych takich przestrzeni w Polsce. 

Ciekawa i nowoczesna przestrzeń, łącząca pokolenia, powstanie w Chorzowie w rejonie ul. 75. Pułku Piechoty. Na miejscu znajdzie się plac zabaw, boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę, stołówka, hamaki, ławki i ogródki. A wszystko to otoczone zielenią. Z jednej strony znajdzie się tu miejsce dla matek z dziećmi, które będą mogły spędzić bezpiecznie czas wraz ze swoimi pociechami. Studenci będą mogli skorzystać chociażby ze stołówki pod chmurką czy wykorzystać boiska do uprawiania sportów zespołowych. Również osoby starsze będą mile widziane. Dla nich przygotowano specjalne atrakcje w postaci możliwości sadzenia i pielęgnacji roślin. Przestrzeń ma integrować i sprawiać, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. To także pokazanie, że pokolenia mogą współistnieć koło siebie i dobrze się czuć w jednym, wspólnym miejscu. 

Skwer pozbawiony będzie wszelkich barier czy ogrodzenia. Nie spotkamy także plastikowych elementów. Projekt zakłada użycie prostych, surowych materiałów w naturalnej kolorystyce, takich jak beton, stal ocynkowana czy drewno. Teren wzbogaci roślinność. 

Projekt przestrzeni w Chorzowie powstał w pracowni SLAS Architekci. Ma on służyć rozwojowi Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, tak, by naturalnie połączyć przestrzeń kampusu z miastem. Akcję zapoczątkowały władze Chorzowa oraz Uniwersytetu Śląskiego.