Meble ze śmietnika to super trend. Gdzie ich szukać?

Najnowszym super trendem w wystroju wnętrz jest pozyskiwanie i odnawianie mebli z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych - najlepszego okresu w polskim designie. 

Jednak, aby udało nam się odnaleźć 'nieużytki', włożyć w to całą artystyczną wyobraźnię i przekształcić je w piękne, nowe elementy wnętrza, musimy znać kilka trików, którymi posługują się kolekcjonerzy.


Od czego zacząć?


Od poszukiwania odpowiedniego miejsca pozykiwania informacji. Może to być np. najpopularniejsza grupa na facebooku: Uwaga! Śmieciarka jedzie. Użytkownicy dzielą się tam swoimi odkryciami i znaleziskami, potrafią 'zarezerwować' mebel tj. schować w niewidoczne miejsce wybrany przez zgłaszających chęć posiadania, podzielić się tym, co odkryli na strychu albo zwyczajnie nie mieści im się w mieszkaniu. A takich jest wielu! Są tam prawdziwi eksperci, którzy nie tylko ocenią stan i podadzą najlepsze sposoby na renowację, ale również nie oszczędzą słów krytyki, kiedy ktoś za bardzo przesadził z 'odświeżaniem'. 

Wirtualny 'śmietnik' to allegro - ludzie nieświadomi tego, co trzymają w mieszkaniach po babci, pozbywają się mebli sygnowanych logotypem np. Spółdzielni Artystów Ład. Trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie szukać. Podpowiedzi można szukać na facebookowych grupach.


"Jak mogłaś to zrobić tej kanapie?"


Na takich stronach jak "Perły z odzysku - vintage, design, PRL" można porozmawiać z osobami, które mają większe doświadczenie w odświeżaniu mebli, jeżeli jesteśmy na początku swojej drogi. Zainspirować się, ponieważ użytkownicy bardzo często wrzucają zdjęcia swoich odświeżonych znalezisk oraz... dostać reprymendę. Zakazane jest nieuzasadnione malowanie drewna, niszczenie uroku starych szaf i tekstur przez dodawanie na wskroś nowoczesnych elementów, a także przesada w nadawaniu nowej formy. Jeśli nie chcemy wchodzić w interakcję, ale zależy nam na tym, aby poznać tajniki odświeżania - bo łatwiej znaleźć niż naprawić mebel - możemy zajrzeć na YouTube, gdzie aż roi się od porad, instruktaży i wskazówek.


Nie uzależnij się


Śmietnikowe szaleństwo, czyli poszukiwanie mebli z PRL, uzależnia. Nie pozwól wciągnąć się w manię gromadzenia, która może skończyć się zbieractwem. Uczestnicz w społeczności, wymieniaj się i stwórz oryginalne wnętrze - nie tylko IKEA daje ci gwarancję stylu.