Jak urządzić małe mieszkanie?

Poznaj kilka najlepszych trików, które pozwolą Ci na idealne zagospodarowanie przestrzeni.


1. Kolory

Najważniejszym elementem, na którym trzeba się skupić, to kolory. Stonowane beże, szarości i przede wszystkim biel. Małe mieszkanie wyda się przez to większe. Ale ściany to nie wszystko. Warto również wybrać jeden rodzaj podłogi. Ten sam materiał optycznie powiększy przestrzeń i będzie ją spajał. Należy pamiętać, że ciemne lub mocne kolory typu czerń, bordo, czerwień obciążają wnętrze i je przytłaczają.


2. Lustra

Znanym i często stosowanym trikiem są lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu, nawet nie poczujesz, że mieszkasz na 25m2. Dobrym rozwiązaniem jest też tapeta z przestrzennym obrazem.

3. Okna

Szczęśliwi Ci, którzy mają duże okna, skierowane na południowy-zachód! Jednak nie każdy ma ten komfort. Jeśli nie musisz znacznie osłaniać się przed słońcem czy sąsiadami, najlepiej będzie zainstalować żaluzje. Z jednej strony będziesz w stanie odsłonić całe okno, z drugiej ukryć się przed światem. Co najważniejsze - nie będą obciążać przestrzeni. Kotary, zasłony czy firanki przytłaczają wnętrze i powodują, że wydaje się ono mniejsze. 


4. Przechowywanie

Wyposażenie mieszkania w pojemne szafy, to pierwszy krok, który pozwoli zapanować nad przestrzenią. Możemy skorzystać z wielu dostępnych na rynku firm, które oferują praktycznie każde rozwiązanie. Nie zapominajmy, że oprócz gromadzenia rzeczy, przechowujemy również wszelkiego rodzaju mopy, odkurzacze czy nawet rowery. Szafy zabudowane pod sufit, pozwolą na podzielenie przestrzeni wewnątrz - rzeczy mniej używane lądują na samej górze (przy ich wydobywaniu pewnie przyda się wsparcie krzesła), na dole te, które są w stałym użyciu. 


5. Porządek

Pewnie niektórych zmartwi ostatni punkt, ale warto też zadbać o porządek w małym mieszkaniu. Niestety nieład spotęguje wrażenie braku przestrzeni i sprawi, że przebywanie w domu nie będzie odprężające. Na domiar złego, ciężko będzie poruszać się po mieszkaniu. Dlatego warto cofnąć się do punktu 4. i pomyśleć nad odpowiednim systemem przechowywania. Zawsze jak niespodziewanie pojawią się goście, będzie można zbędne rzeczy szybko wrzucić do szafy.


Najważniejszym elementem, na którym trzeba się skupić, to kolory. Stonowane beże, szarości i przede wszystkim biel. Małe mieszkanie wyda się przez to większe. Ale ściany to nie wszystko. Warto również wybrać jeden rodzaj podłogi. Ten sam materiał optycznie powiększy przestrzeń i będzie ją spajał. Należy pamiętać, że ciemne lub mocne kolory typu czerń, bordo, czerwień obciążają wnętrze i je przytłaczają.Najważniejszym elementem, na którym trzeba się skupić, to kolory. Stonowane beże, szarości i przede wszystkim biel. Małe mieszkanie wyda się przez to większe. Ale ściany to nie wszystko. Warto również wybrać jeden rodzaj podłogi. Ten sam materiał optycznie powiększy przestrzeń i będzie ją spajał. Należy pamiętać, że ciemne lub mocne kolory typu czerń, bordo, czerwień obciążają wnętrze i je przytłaczają.