Biurko jest trendy

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, jakie meble do niego wybrać. Co jest obecnie trendy w projektowaniu ich? Jakie meble są modne?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy kupują coraz więcej mebli. W roku 2016 sprzedano ich ponad 13% więcej niż rok wcześniej. Współczesne wyposażenie powinno jednak, z punktu widzenia użytkownika, dawać wielorakie możliwości aranżacji przestrzeni i dopasowywać się do potrzeb domowników. Takie cechy mają meble o prostych kształtach, bo można je dowolnie zestawiać, aranżując wciąż na nowo przestrzeń, bez konieczności wymiany szaf, łóżek czy biurek. Jest to równocześnie zgodne z tak modnym obecnie ekologicznym podejściem do życia. Trendy są do tego kolory naturalne – biel oraz odcienie drewna, które sprawdzą się w każdym wnętrzu – od klasycznego przez vintage po modernistyczne.

Nie tylko wygląd jest ważny

Moda może dotyczyć nie tylko wyglądu, ale również funkcjonalności. W przypadku mebli jest to nie tylko dopasowanie do wymiarów i kształtu mieszkania oraz możliwość rozmaitych aranżacji. Dla coraz większej liczby osób ważne są również ergonomia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wielu ludzi pracuje współcześnie w pozycji siedzącej, czyli przy biurku. Jeśli nie zadbają oni o ergonomię podczas wykonywania swoich obowiązków, w przyszłości odbije się to negatywnie na organizmie. Zazwyczaj zaczyna się od niewielkich i okresowo przemijających bólów kręgosłupa i stawów, ale z czasem nasilają się one i mogą pojawić się zwyrodnienia. Jak temu zapobiec, czyli jak wybrać biurko, przy którym będziemy mieli zapewnione warunki pracy najkorzystniejsze dla zdrowia?

Biurko z komfortem

Powierzchnia blatu biurka nie powinna być mniejsza niż 120 × 80 cm. Muszą się na nim zmieścić nie tylko wszystkie potrzebne nam przedmioty (często są to monitor komputera i klawiatura), ale również nasze ręce. Powinny one spoczywać swobodnie na blacie, ugięte pod kątem prostym. Taki sam kąt należy dla własnego komfortu zachowywać między udem a podudziem. Wolna przestrzeń pomiędzy blatem a podłogą powinna mieć około 70 cm szerokości i 60 cm głębokości, aby mieściły się tam swobodnie nogi siedzącej osoby. Prawidłowe ułożenie rąk i nóg nie będzie żadnym problemem, jeśli dobierzemy biurko do swojego wzrostu. Gdy popatrzymy na ofertę producentów i sprzedawców mebli, odniesiemy wrażenie, że nie powinno być z tym żadnego problemu. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Większość biurek ma blaty montowane na wysokość 72-75 cm. Sporadycznie zdarzają się biurka dla osób wysokich, gdzie odległość między blatem i podłogą wynosi 85 cm.

Mebel dobrany do użytkownika

Na problemy z dobraniem wysokości blatu do wzrostu dobrym rozwiązaniem może okazać się biurko z blatem regulowanym elektrycznie za pomocą pilota lub przycisków na panelu sterowania. Takie biurka ma w swojej ofercie firma AJ Produkty. Zakres zmiany ich wysokości wynosi od 64 cm do nawet 120 cm, czyli można przy nich pracować na siedząco lub na stojąco. Regulacja przy pomocy pilota jest szybka, a przy tym bardzo dokładna, ponieważ mechanizm posiada funkcję wolnego startu i szybkiego zatrzymania na takiej wysokości, jakiej potrzebujemy. Część modeli ma ponadto funkcję zapisywania kilku ustawień w panelu - dzięki temu z tego samego biurka może korzystać wiele osób. System antyzgnieceniowy, w który standardowo są wyposażane biurka, chroni przed nagłym obsunięciem się powierzchni pracy. Jeśli w trakcie unoszenia się blat natrafi na przeszkodę, zatrzymuje się i obniża.

Trendy w projektowaniu zdążają do tego, aby biurka były nie tylko estetyczne, ale również bezpieczne i komfortowe. Takie na pewno są meble z blatem sterowanym elektrycznie.

Materiał Partnera